Uçmayı Öğrenen Siyah Ördek Yavrusu

Uçmayı Öğrenen Siyah Ördek Yavrusu

16/03/2023 2 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken ve bendeniz babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken küçük bir gölde yaşayan sevimli bir siyah ördek yavrusu varmış. Bu yavru ördek, tıpkı diğer ördekler gibi uçmayı bilmiyormuş. Göç eden kuşları uçarken gören sevimli ördeğimiz, onların mutluluğunu izleyerek kendisini eksik hissediyor, bu duruma da çok üzülüyormuş.

Aslında bu sevimli ördeği daha çok üzen şey ise, göldeki diğer bütün ördeklerden farklı olarak siyah olmasıymış. Çünkü gölde yaşayan ördeklerin hepsi beyazmış ve bu siyah ördeği diğer ördekler dışlıyormuş. Onu yanlarına almadıkları için bu sevimli siyah ördeğimiz gölde yalnız yüzüyor, tek başına avlanıp yemeğini tek başına yiyormuş.

Bir gün, bu sevimli ördek kanatlarını süzerek muhteşem şekilde uçan bir turna görmüş. Uçarken onu hayranlıkla izlemiş. Turna, ördeğin kendisine baktığını fark etmiş ve yanına yaklaşmış. Ördeğin uçmayı öğrenmek istediğini öğrenince, turna ona yardım etmeye karar vermiş.

Turna, ördeğe uçmanın inceliklerini tüm detaylarıyla öğretmiş. Ona uçmanın harika bir duygu olduğunu anlata anlata bitirememiş. Ördek, turnanın yardımıyla birkaç gün içinde uçmayı öğrenmiş.

Ördek, artık göç eden kuşların arkasından özlemle bakmak yerine, onların yanında uçarak kendisini daha mutlu hissediyormuş. Diğer tüm ördekler onun başarısından çok etkilenmiş ve ördeğin cesareti ve kararlılığına hayran kalmışlar.

Bu olay, diğer ördeklerin de uçma hayallerini gerçekleştirmeleri için ilham kaynağı olmuş. Daha önce renginin farklı olmasından dolayı aralarına almadıkları bu siyah ördeğe imrenerek bakmaya başlamışlar.

Günün birinde içlerinden biri siyah ördeğin yanına gitmiş ve kendilerine de uçmayı öğretmesini istemiş. Siyah ördek buna çok ama çok sevinmiş çünkü artık yalnız kalmayacakmış. Bu teklifi hemen kabul etmiş ve birkaç gün içinde göldeki tüm ördeklere uçmayı öğretmiş. Artık gölde birlikte yüzüyorlar, gökyüzünde birlikte uçuyorlar, birlikte avlanıp birlikte yemek yemeye başlamışlar.

Siyah ördek, turnanın yardımı sayesinde öğrendiği hayat dersini asla unutmamış. Kendisine inanmak ve hayallerini gerçekleştirmek için çaba göstermek gerektiğini anlamış. Hayatının geri kalanını cesur ve mutlu bir ördek olarak yaşamış.

Pedagog Ercüment Eşsiz

Eminim ki “Uyanık Eşeğin Oyunu Masalı” da hoşunuza gidecek.