Ormanda Yaşamaktan Sıkılan Uğur Böceği

Ormanda Yaşamaktan Sıkılan Uğur Böceği

20/03/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar, ormanda yaşayan bir uğur böceği varmış. Uğur böceği, yeşil çimenler arasında uçmayı, çiçeklere konmayı, güneşte ısınmayı ve tatlı tatlı ötmeyi çok seviyormuş. Ancak zamanla ormanda yaşamaktan sıkılmaya başlamış. Çünkü her gün aynı şeyleri yapmak onu yoruyor ve mutsuz ediyormuş.

Bir gün uğur böceği ormanın dışına çıkmaya karar vermiş ve uzun bir yolculuk için hazırlanmış. Hazırlık süreci biraz uzun sürmüş. Ormandan sıkılsa da, ormanın dışındaki hayat onda korkuya neden oluyormuş. En sonunda cesaretini toplamış ve yolculuğa çıkmış. Yolculuğu boyunca birçok yer görmüş ve birçok macera yaşamış.

Orman yolunda bir ispinoz onu yemek istemiş. Son anda kuşu fark etmiş ve yanındaki ağacın küçücük bir deliğine girerek kurtulmuş. Bir defasında bir çiçeğin üstünde dinlenirken bir kurbağa onu yutmak istemiş. Son anda uçarak kurbağadan kaçmış. Yolculuğu sırasında birkaç defa evine dönmek zorunda kalmış çünkü çok korkmuş.

Günün birinde karar vermiş ve bu kez ne olursa olsun korkmayacağım. “Yaşayabileceğim yeni bir güvenli yer bulana kadar yoluma devam edeceğim” diye kendi kendine söylenmiş. Gerçekten de dediği gibi yapmış.

Uğur böceği, bir gün yolculuğuna devam ederken bir çiftliğe gelmiş. Çiftlikte yaşayan tavuklar, inekler ve atlarla tanışmış. Onlarla oynamak, vakit geçirmek ve sohbet etmek uğur böceğini çok mutlu etmiş.

Uğur böceği, çiftlikte yaşayan tavuklardan biriyle konuşurken, tavuk ona, “Burada çok güzel bir hayatımız var. Yemek, su ve barınak her zaman mevcut. Ayrıca, çiftliğin sahibi de, çiftlikte çalışanlar da çok kibar insanlar. Hepimizi çok seviyorlar ve çok iyi davranıyorlar” demiş.

Uğur böceği bu sözler üzerine düşünmüş ve çiftlikte yaşamanın ne kadar güzel olabileceğini fark etmiş. Birkaç gün çiftlikte yaşadıktan ve her şeyin tavuğun söylediği gibi olduğunu anladıktan sonra artık bu çiftlikte yaşamaya karar vermiş.

Uğur böceği o günden sonra çiftlikte kalmaya başlamış ve çiftlik hayatının keyfini çıkarmış. Günlerini tavuklarla ve ördeklerle oynayıp, ineklerle sohbet ederek geçiriyormuş. Bazen de tıpkı ormanda yaptığı gibi, çiftlikte bulunan çimenlerin arasında uçuyor, çiçeklerin üstüne konuyor, güneşe karşı keyif çatıyormuş.

Uğur böceği karar vermek çok zor olsa da ormandaki hayatını terk edip ömrünün sonuna kadar bu çiftlikte mutlu-mesut yaşamış.

Eminim ki, “Tiyatroya Giden Panda Masalı” da hoşunuza gidecek.