Zeki Kedi İle Akıllı Papağan

Zeki Kedi İle Akıllı Papağan

25/03/2023 1 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar, güzel bir bahçede, rengarenk bir papağan ve zeki bir kedi yaşarmış. Papağan, güzel şarkılarıyla ve canlı renkleriyle bahçenin en sevilen hayvanlarından biri olmayı başarmış. Kedi ise çevik hareketleriyle ve zekasıyla diğer hayvanların hayranlığını kazanmış.

Bir gün papağan ve kedi bahçede yürürken bir çiftçiye rastlamışlar. Çiftçi, ambarındaki tahılları aşıran farelerin olduğunu ve onları yakalamak için bir kediye ihtiyacı olduğunu söylemiş ve kediden yardım istemiş. Kediye, “Sana dilediğin kadar da ciğer veririm” demiş. Kedi çiftçinin teklifini kabul etmiş ve çiftçinin evine taşınmış.

Ancak bir süre sonra kedi çiftçinin evinde mutsuz olmuş. Fareleri yakalamakta başarısız oluyor ve kendini değersiz hissediyormuş. Birkaç gün sonra kedinin ziyaretine gelen papağan, arkadaşının çok mutsuz olduğunu fark etmiş ve ona yardım etmek istemiş.

Papağan, kediye fareleri yakalama konusunda öğretebileceği bir şeyler olduğuna inanıyormuş. Ona, farelerin davranışlarını gözlemlemesini ve onları yakalamak için bir strateji geliştirmesini önermiş. Kedi, papağanın öğütlerini dikkatle dinlemiş. Bir gün boyunca fareleri saklandığı bir köşeden takip etmiş.

Kısa bir süre sonra, kedi farelerin davranışlarını ve hareketlerini anlamaya başlamış. Papağanın öğrettiği stratejileri uygulayarak fareleri yakalamakta başarılı olmuş. Kedi fareleri yakaladıktan sonra kendisini tıpkı eskisi gibi değerli hissetmiş ve mutlu olmuş.

Bir süre sonra, çiftçi bahçesindeki meyveleri kuşların yemesinden rahatsız olmuş. Halbuki kuşlar az bir meyveyle doyuyormuş ama açgözlü çiftçi, kuşların azıcık da olsa meyve yemelerini istememiş. Kuşları yakalamak için bahçeye türlü tuzaklar kurmuş. Amacı kuşların hem meyvelerini yemesini engellemek, hem de yakaladığı kuşları satıp para kazanmakmış. Açgözlü çiftçinin kurduğu tuzakları fark eden kedi, dostu olan papağanı hemen uyarmış. Papağanın diğer kuşlarla konuşmasını söylemiş. Tuzakların üstesinden nasıl geleceklerini de onlara öğretmiş.

Bu sayede hiçbir kuş çiftçinin tuzağına yakalanmamış. Bahçedeki meyvelerden yemeye devam etmişler. Kedi sayesinde hiçbiri özgürlüğünü kaybetmemiş.

Böylece papağan ve kedi birbirlerine yardım ederek, birbirlerinin güçlü yönlerini keşfetmelerine yardımcı olmuşlar ve birlikte mutlu bir şekilde yaşamışlar. Birbirlerine öğrettikleri yeni bilgilerle hayatlarına çok daha güçlü bir biçimde devam etmişler.

Pedagog Ercüment Eşsiz

Tavşanların Kuyruğu Neden Kısadır” adlı masalımızı da çok seveceksiniz.