Yavru Filin Masalı

Yavru Filin Masalı

23/06/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan bir fil ailesi varmış. Bu fil ailesinin küçük bir de yavruları varmış. Adı da Poli miş. Poli kendisini diğer fillerden hep üstün görürmüş. Bu yüzden diğer yavrular tarafından hep dışlanırmış.

Günlerden bir gün yavru filler dışarıda oynarken Poli de yanlarına gitmiş. Onun geldiğini gören diğer filler oradan uzaklaşıp başka yere gitmiş. Poli yavruların bu yaptığına çok üzülmüş ama bu onun kendisini üstün görmesinden dolayı olduğunu henüz bilmiyormuş. Üzülüp eve gitmiş ve durumu annesine anlatmış. Annesi “Canım yavrum sen bizim için çok değerli bir filsin. Ama diğer filler için o adar değerli olmaya bilirsin. Çünkü her fil aynı özelliklere ve haklara sahip. Senin kendini onlardan üstün görmen hoşlarına gitmiyor ve bu yüzden seni aralarına almıyorlar” demiş. Poli annesinin söylediklerine de çok üzülmüş. “Ama anne ben onlardan üstün olduğuma eminim” demiş. Annesi “Hiç bir hayvan diğer hayvandan üstün değildir yavrum. Bu şekilde düşündüğünde hep yalnız kalırsın” demiş.

Poli annesinin haklı olduğunu anlamış ve bu huyunu değiştirmek istemiş. Bir sonra ki gün yine arkadaşlarının yanına gitmiş ve onlardan özür dilemiş. Diğer fillerde onu affetmiş ve o günden sonra çok güzel oynamaya başlamışlar. Bu masal da burada bitmiş.