Yavru Antilobun Başarısı

Yavru Antilobun Başarısı

12/01/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde Afrika ormanlarında yaşayan hayvanlar varmış. Aslanlar, ceylanlar, çitalar, antiloplar hepsi aynı ormanın içinde hiç kavga etmeden yaşarlarmış. Her yıl ormanda koşu yarışı düzenlenirmiş. Ve bu yarışta kazanan hep çitalar olurmuş. Çünkü çitalar ormanda en hızlı koşan hayvanlardır. O yıl tekrardan bir koşu yarışı yapmaya karar vermişler.

Yarış olacağını bilen yavru bir antilop yarışa katılmak istediğini söylemiş. Bunu duyan bütün hayvanlar ona gülmeye başlamış. “Sen çitaları geçebileceğini sanıyor musun?” diye sormuş ceylan. Antilop “Evet, neden kazan mıyım ki?” demiş yavru antilop. Yetişkin antiloplar bunun imkansız olduğunu söylemiş ama yavru antilop kararlıymış, bu yarışa katılacakmış. O günden sonra çalışmalara başlamış. Her gün sabah erken saatte kalkıyor ve koşuyormuş. Günlerce bu şekilde hazırlık yapmış. Onun bu yarışı kazanacağına sadece annesi ve babası inanıyormuş. Çünkü anneler ve babalar her zaman her zaman yavrularının arkasındadır. Günler geçmiş ve yarış günü gelmiş. Yarış için bir araya gelen çitalar aralarında yavru antilopta yerini almış. Yavruyu gören çitalar gülmeye başlamış. Sen bizi geçebilecek misin diye antilopla dalga geçmişler. Ama yavru antilop onları hiç umursamamış, çünkü bu yarışı kazanacağından eminmiş. Yarış vakti gelmiş. Herkes yarışmak için yerini almış. Yavru antilop da çok heyecanlıymış ama bu yarış onun için çok önemliymiş.

Etrafta yarışı izleyenler de en az yarışanlar kadar heyecanlıymış. Düdük çalınmış ve yarış başlamış. Bütün hayvanlar canla başla koşuyormuş. Yavru antilop da en az çıtalar kadar hızlıymış. Görenler hızına hayran kalmış. Çitalar, yavru antiloba bakmaktan koşmayı unutmuşlar. Antilop koşmuş, koşmuş, koşmuş kan ter içinde kalmış. Yarışın bitiş çizgisi görünmüş. Antilop çitaların önündeymiş, son hızda koşmaya devam etmiş ve bütün çitaları geride bırakarak yarışı kazanmış. Ormanda ki bütün hayvanlar antilobu alkışlamaya başlamış. Bir antilobun bir çitayı yenmesi bütün hayvanları hayrete düşürmüş. Ama yavru antilop çok gururluymuş, annesi ve babası da yavrularıyla çok gurur duyuyormuş. Onun bu yarışı kazanamayacağını düşünen hayvanlar tek tek gelip antilobu tebrik etmiş. Orman tarihine adını altın harflerle yazdırmış ve inanmanın, çalışmanın sonucunun hep kazanmak olduğunu herkese kanıtlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.