Horozların Başkanlık Masalı

Horozların Başkanlık Masalı

12/01/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde köyün birinde bir çiftlik varmış. Bu çiftlikte oldukça büyük bir kümes varmış. Kümeste yaşayan on tane tavuk iki tane horoz varmış. Tavuklar kendi aralarında çok iyi anlaşıyorlarmış. Fakat horozlar için aynı şey geçerli değilmiş. Çünkü iki horoz da kümesin başkanı olmak istiyormuş. Bu yüzden sürekli tartışıyorlarmış. Tavuklar bu durumdan çok şikayetçiymiş ama arkadaşları üzülmesin diye seslerini çıkarmıyorlarmış.

Günlerden bir gün iki horoz çok büyük bir tartışma yaşamışlar. Tavuklar artık bu duruma dayanamamış ve aralarında bir karar vermek için toplanmışlar. Tavuklardan biri “Arkadaşlar, iki horoz arkadaşımız sürekli tartışıyor ve kümeste huzuru bozuyor. Bunlara bir ders vermeliyiz. Ne dersiniz?” diye sormuş. Tavuklar, haklı olduğunu ve ne önerirse kabul edeceklerini söylemişler. Tavuklar hep beraber düşünmüş taşınmış ve bir plan yapmışlar. Aralarında hep tartışacaklarını ve iki horozun bu tartışmalar arasında kalmasını sağlayacaklarmış. Hemen planlarını uygulamaya başlamışlar. On tavuk birden tartışmaya başlamış. Kümesin içinde inanılmaz bir gürültü olmuş. Hepsi avazları çıktığı kadar bağırıyor, oradan oraya kanat çırpıyorlar. Horozlar gürültüyü duyup hemen kümesin içine koşmuş. Arkadaşlarının tartıştıklarını görünce ikisi de çok şaşırmış. Hemen arkadaşlarını sakinleştirmeye çalışmışlar ama bir türlü başaramamışlar. Hava kararana kadar tavukların oyunu devam etmiş. Çiftçi yemlerini getirince hepsi yemeklerini yemiş ve horozlarla konuşmadan uyumuşlar. Sabah kalktıklarında aynı oyuna devam etmiş. Yine kümesin içinde gürültü başlamış ve horozlar olanları şaşkınlıkla izlemeye başlamışlar. Aradan bir kaç saat geçmiş ve horozlardan birisi avazı çıktığı kadar bağırmış. Horozun bağırmasıyla bütün tavuklar susmuş. Horoz “Arkadaşlar, dünden beri neyi paylaşamıyorsunuz? Bu tartışmalar neden oluyor?” diye sormuş. Tavuklardan biri “Bu kümesin başkanı olmak için aramızda karar veremiyoruz ve o yüzden tartışıyoruz” demiş. Horoz “Bunu yapmanız doğru değil. Bu kadar bağırışla nasıl bir çözüme ulaşacaksınız?” demiş. Tavuk “Neler söylüyorsun horoz arkadaşım, siz aylardır iki horoz bu sebepten dolayı kavga etmiyor musunuz?” diye sormuş. İki horoz da o an yaptıklarının ne kadar kötü bir davranış olduğunu, yok yere birbirlerini üzdüklerini anlamışlar.

Bu davranışları yüzünden bütün tavuklardan ve birbirlerinden özür dilemişler. Tavuklar, horozların özrünü kabul etmiş ve onlara kümesin başkanı hangisinin olacağına karar vermek için kura çekeceklerini söylemişler. İki horoz da bu teklifi kabul etmiş. İsimleri birer kağıda yazılmış ve tavuklardan en yaşlı olan kağıtlardan birini seçmiş. O andan itibaren horozların kavgası bitmiş ve bütün kümes neşe içinde hayatlarına devam etmişler.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.