Yavru Kuşun Masalı

Yavru Kuşun Masalı

11/08/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde masmavi gökyüzünün altında, yemyeşil ağaçların üzerinde yaşayan bir kuş ailesi varmış. Bu kuş ailesi dalların üzerinde yaşadığı için bütün hayvanlara yukarıdan bakarlarmış. Çimlere hiç inmezler çünkü ezilmekten korkarlarmış.

Günlerden bir gün bu kuş ailesinin yavrusu çimler de yürümeyi çok merak etmiş ve annesi babasına haber vermeden yuvadan uçmuş ve çimlere inmiş. Şimdi her şey gözüne devasa büyüklükte gözüküyormuş. Ağaçlar çok büyük, hayvanlar çok iri gözüküyormuş ama yinede merakına yenik düşmüş ve dolaşmaya devam ediyormuş. O sırada karşısına küçük bir sincap çıkmış “Merhaba yavru kuş, çok dikkatli ol burası sana göre tehlikeli” demiş. Yavru kuş “Teşekkür ederek” yoluna devam etmiş. Daha sonra karşısına bir köpek çıkmış “Aman yavru kuş, çok dikkatli ol” demiş. Kuş kafasını sallamış ve yürümüş. O sıra da bir geyik ile karşılaşmış “Seni buralara nasıl gönderdiler, hemen yuvana git” demiş. Kuş bu uyarıyı pek dinlememiş zıplaya zıplaya ilerlemiş. Biraz ileride koşup oynayan fillerden bir tanesi hızla yavru kuşun üzerine doğru gitmiş kuş nereye gideceğini, ne yapacağını şaşırmış ve annesi yavrusunun korkusunu görüp hemen uçmuş ve onu kurtarmış. Yavru kuş korkudan hala titriyormuş. Anne kuş “Ah yavrucuğum yuvadan çıktığından beri izliyorum, merakını anlıyorum ama büyüyene kadar sabretmeli ve kendini korumalısın” demiş.

Yavru kuş yaptığı hatayı fark etmiş annesini dinlemeli ve kendisini tehlikeye atacak davranış yapmamalıymış. O günden sonra büyüdüğü güne kadar annesinin ve babasından sözünden hiç çıkmamış, kendini de hiç tehlikeye atmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.