İki Arkadaşın Hikayesi

İki Arkadaşın Hikayesi

25/04/2024 0 Yazar: Duru

Aslı ve Hakan doğduklarından beri arkadaşlarmış. Annelerinin arkadaş olmasından dolayı ilk doğdukları andan itibaren sürekli birlikte zaman geçirirlermiş. Aralarında sadece 3 ay varmış. Aslı ve Hakan ilk sinema izlemeye birlikte gitmişler, ilk kar ile beraber tanışmışlar yani her şeyi ilk birlikte yapmışlar.

Zaman geçmiş bu iki arkadaş büyümüş ve okula başlama zamanı gelmiş. Bu ayrılmayan ikili okulda da aynı sınıfta olmak istemiş. Öğretmenleri de onları kırmamak için aynı sınıfa almış hatta aynı sırada oturmaya başlamışlar. Sınıfta ki diğer çocuklarla da iyi arkadaş olan Aslı ve Hakan bir gün sınıfa minik bir yavru kedi getirmişler. Kediyi sınıfa soktuklarında bütün çocuklar çok sevinmiş ve hepsi kediyi sevmeye başlamışlar. Zil çalmış, öğretmen sınıfa girmiş. Sınıfa girdiğinde kediyi gören öğretmen “Çocuklar, bu kediyi hanginiz sınıfa getirdi?” diye sormuş. Öğrenciler başta ses çıkarmamış ama öğretmenin ısrarı ile Aslı ve Hakan’ın getirdiğini söylemişler. Öğretmen Aslı ve Hakan’ı tahtaya çıkarmış hangisinin kediyi getirdiğini sormuş. İki çocukta doğruyu söylememiş. Aslı, Hakan’ın getirdiğini, Hakan, Aslı’nın getirdiğini söylemiş. Aslında öğretmen gerçeği biliyormuş. Çocuklar kediyi getirirken, öğretmenleri onları görmüş. Aslı ve Hakan doğruyu söylemedikleri için, öğretmen ikisine birden ceza vermiş. Aslı ve Hakan bu duruma çok üzülmüşler ve ceza olan ödevlerini yapmak için evlerine gitmişler. Evlerine gelen çocuklar annelerine durumu anlatmışlar. Anneleri bu yaptıklarının doğru olmadığını, yalan söylemenin kötü bir davranış olduğunu söylemiş. Ayrıca kendilerini ele vermemek için arkadaşlarını ispiyonlamalarının da çok kötü bir şey olduğunu söylemişler. Aslı ve Hakan annelerinin haklı olduğunu anlamışlar. İkisi de birbirinden habersiz ertesi gün öğretmenin yanına gitmiş ve gerçeği söylemişler.

Öğretmen sınıfa girdiğinde iki çocuğu da tahtaya çağırmış. Aslı ve Hakan olanlardan habersiz tahtaya çıkmışlar. Öğretmen “Aslı ve Hakan, dün kediyi kimin getirdiğini sorduğumda ikiniz de birbirinizi işaret ettiniz. Bunun doğru olmadığını, kediyi beraber getirdiğinizi itiraf etmeniz. Ama bu sabah yanıma gelip doğruyu söylediniz ve bende sizi affettim. Şimdi bir şey söylemek ister misiniz?” diye sormuş. Aslı “Hakan, dün yaptığım davranış için özür dilerim, seni tek başına suçlamam hiç doğru değildi.” demiş. Hakan “Evet Aslı, bende özür dilerim. Benim de yaptığın hiç doğru değil. Barışalım mı?” diye sormuş. Aslı kafasını sallayıp Hakan’a sarılmış. İki arkadaş o günden sonra böyle bir hata yapmamak için kendilerine söz vermişler.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.