Bora ve Burcu’nun Pişmanlık Hikayesi

Bora ve Burcu’nun Pişmanlık Hikayesi

02/01/2024 0 Yazar: Duru

Bora ve Burcu iki kardeşmiş. İkisi de tam 8 yaşındaymış. İki kardeş çok iyi anlaşırlarmış ve okuldan arta kalan zamanlarında sürekli birlikte vakit geçirirlermiş. Bora ve Burcu çok iyi çocuklarmış fakat bir tek kötü huyları varmış. Bu da gördükleri her oyuncağı, her kıyafeti her yiyeceği isterlermiş. Anneleri ile babaları istediklerini alamayacaklarını söyleyince büyük sorun çıkarırlar, sürekli ağlarlarmış.

Bir gün ailecek alışveriş merkezine gitmişler. Önce hep beraber yemek yemişler daha sonra ihtiyaçlarını almak için mağazalara girmeye başlamışlar. İlk girdikleri mağaza kıyafet mağazasıymış. Anne ve baba iki çocuğun ihtiyaçları olan giysileri almış. Bora ve Burcu sadece onlarla yetinmemiş ve başka kıyafetlerde istemişler. Anne onları alamayacaklarını söylemiş fakat Bora ve Burcu bu durumu kabullenmeyip ağlamaya, kendilerini yerlere atmaya başlamışlar. Anne ve baba çocukların istediklerini mecburen almışlar ve mağazadan çıkmışlar. Kıyafet mağazasından çıkıp ayakkabı mağazasına girmişler, ihtiyaçları olan ayakkabıları almışlar ama çocuklar yine ağlayıp ailelerine ihtiyaçları olmayan terlikleri de aldırmışlar. Son olarak markete girmişler, mutfak için gerekli olan yiyecekleri almışlar. Bora ve Burcu çikolata, şekerleme ve daha bir çok abur cuburu almak için ağlamışlar ve sonunda aldırmışlar. Akşam olunca bütün aile evlerine geri dönmüş. Çocuklar uyuyunca anne baba ile baş başa kalmış ve o gün yaptıkları alışverişler hakkında konuşmaya başlamışlar. Çocukların bu kadar ısrarcı olması, her şeyi almayı istemeleri onları çok üzmüş. Ama akıllarına bir fikir gelmiş. Çocukların istedikleri bütün gereksiz alışverişlerin fiyatlarını toplamışlar ve bir kağıda not etmişler. Ertesi gün çocukların beslenmelerine eksik yiyecekler koymuşlar. Çocuklar okula gidince annesinin koyduğu yiyeceklere çok şaşırmış. Akşam olup eve dönmüşler ve akşam yemeğinde ise sofrada sadece kuru bir ekmek varmış. Hep beraber sofraya oturunca Bora “Anne bugün ne yemek yaptın?” diye sormuş. Anne “Bugün yemek yapamadım Boracığım” demiş. Burcu hemen söze atılmış “Peki öyleyse bu akşam ne yiyeceğiz?” diye atılmış. Baba “Bu akşam sadece ekmek yiyeceğiz kızım” demiş. Bora ve Burcu çok açmış çünkü öğlende okulda pek fazla bir şey yiyememişler. Bora “Ama anne sadece ekmekle doyamayız ki. En iyisi dışarıdan söyleyelim” demiş. Baba “Üzgünüm oğlum, söyleyemem çünkü paramız yok” demiş. Bora ve Burcu “Nasıl paramız yok” demiş. Anne “Dün gereksiz yere aldırdığınız şeyler yüzünden bütün paramız bitti. O yüzden bir süre sadece ekmek yiyeceğiz” demiş.

Bora ve Burcu o an alışveriş merkezinde yaptıklarından dolayı çok utanmışlar. İhtiyaçları olmadan birçok şeye para verdikleri için çok pişmanlarmış. Burcu “Anneciğim, babacığım sizden çok özür dilerim. Dün yaptığımız hiç doğru değildi. Bir daha böyle bir şey yapmayacağıma söz veriyorum” demiş. Bora “Bende çok özür dilerim sizden, yaptığımız çok yanlıştı” demiş. Anne ve baba çocuklarının hatalarını anladıkları için çok sevinmişler. Anne “Hatanızı anlamanıza çok sevindik. Ama bu gece sadece ekmek yiyeceğiz ki, bu gece aklınızdan hiç çıkmasın ve bir daha böyle bir şey yapmayın” demiş. Bütün aile bir arada yemeklerini yemişler. Bora ve Burcu yemekten sonra yataklarına yatmış ve yaptıkları hatayı düşünmüşler. Bir daha böyle bir hata yapmamak için aralarında söz vermişler.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.