Bir Elma Üç Çocuk Hikayesi

Bir Elma Üç Çocuk Hikayesi

18/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir zamanlar küçük bir köyde yaşayan üç çocuk varmış. Bu çocukların isimleri, Ali, Defne ve Toprak’mış. Üç arkadaş köyde en iyi anlaşan çocuklarmış. Sabah kahvaltıdan sonra buluşurlar bütün gün oyun oynarlarmış. Günlerden bir gün Ali, Defne ve Toprak yine oyun oynamak için buluşmuşlar. Bu sefer Alilerin bahçesinde oyun oynamayı seçmişler. İlk oyunları kör ebe olmuş. Aralarından seçtikleri bir arkadaşın gözlerini bağlayıp diğerleri kaçıyormuş. Ebe olan kişi onları yakalamaya çalışıyormuş.

İlk ebe olan Defne olmuş. Gözüne bir tülbent bağlamış ve başlamış arkadaşlarını yakalamaya çalışmaya. En önce Ali yakalanmış daha sonra da Toprak. Bu sefer ebe olan ilk yakalanan Ali olmuş. Ali de aynı şekil de Defne’nin yaptığı gibi gözlerini bağlamış ve sıra sıra arkadaşlarını yakalamaya çalışmış. Ali bu sefer önce Toprak’ı sonra Defne’yi yakalamış. Son olarak Toprak ebe olmuş ve tülbentti gözüne bağlamış. Ali ile Defne de bahçede koşuşuyorlarmış. Toprak arkadaşlarını yakalamak için çok çaba göstermiş. Artık çok yorulmuş ve “Bu sefer yapabilirim” diye düşünmüş. Toprak son hamlesini yapıp koşmuş ve bir ağaca çarpıp yere düşmüş. Yere düştüğünde gözünde ki tülbentti çıkarmış ve kafasını yukarı kaldırmış. Bir ne görsün karşısında kocaman bir elma ağacı. Toprak’ın düştüğünü gören arkadaşları hemen onu kaldırmak için Toprak’ın yanına gitmişler. Arkadaşlarının iyi olduğunu gören çocuklar derin bir nefes almış. Toprak “Merak etmeyin arkadaşlarım ben çok iyiyim ve de çok şanslıyım. Bakın hangi ağaca çarpmışım” demiş. Ali ile Defne aynı anda kafalarını kaldırmış ve ağacın bir elma ağacı olduğunu görmüşler. Ağaçta duran elmalar üç arkadaşın da ağzını sulandırmış. “Hadi elma toplayalım” demiş Toprak ve düştüğü yerden kalkmış. Elmalar çocukların boyuna göre biraz yukarıdaymış. Onların ulaşabileceği sadece dört tane elma varmış. Ali ilk elmayı almış ve afiyetle yemiş. Defne de ulaşabildiği elmayı almış ve o da yemiş. Toprak da arkadaşlarından geri kalmayıp o da bir elma almış, hemen yemiş. Daha sonra üç arkadaş ulaşabilecekleri son elmaya bakmışlar. Hepsi o elmayı alıp yemek istiyormuş. Ama o elma diğerlerinden biraz daha yukarıdaymış ve ona ulaşabilen sadece Toprak mış. Toprak elmayı almış “Bu elmaya ben ulaşabildiğim için benim yemem gerek” demiş. Ali “Ama bu ağaç benim ağacım bu yüzden ben yemeliyim” demiş.

Defne arkadaşlarının bu tutumuna çok üzülmüş ve “Bu yaptığınız çok ayıp” demiş. Ali ve Toprak Defne’ye hak vermişler. Bir an dedikleri yüzünden ikisi de çok utanmış. Defne “Aklıma bir fikir geldi. Bence o elmayı alıp Ali’nin annesine götürmeliyiz. Bize onu üç eşit parçaya böler ve hepimiz yiyebiliriz” demiş. Ali ve Toprak, Defne’nin bu fikrini çok sevmişler ve hemen Ali’nin annesinin yanına gitmişler. Ali’nin annesi elmayı hemen üş eşit parçaya bölmüş ve tek tek çocuklara vermiş. Üç arkadaş afiyetle elmalarını yemişler. Paylaşmanın çok önemli olduğunu anlayan çocuklar o günden sonra buldukları her şeyi üçe bölüp aralarında paylaşmışlar.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.