Mutsuzluktan Kurtulmayı Başaran Çocuk

Mutsuzluktan Kurtulmayı Başaran Çocuk

05/06/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar bir köyde Ayşe adında, üzgün ve mutsuz bir çocuk yaşarmış. Ayşe’nin hayatında her şey ters gidiyormuş ve Ayşe ne yaparsa yapsın mutluluğu bir türlü bulamıyormuş. Bir gün anneannesinin ambarında üzgün üzgün dolaşırken, köşede duran sandığın içinde tılsımlı bir masal kitabı bulmuş.

Masal kitabının sayfalarında, bir kelebek hikayesi varmış. Bu kelebek, renkli kanatlarıyla bahar mevsiminde çiçeklerin arasında uçuşan bir kelebekmiş. Ama kelebek, çok üzgünmüş. Hiçbir şey ona mutluluk vermiyormuş.

Bir gün, kelebek bir ağaç dalına konmuş ve orada oturan güzel bir kuşla konuşmaya başlamış. Kelebek kuşa, “Neden hep üzgünüm? Bu renkli kanatlarım ve çiçeklerle dolu bir dünyada neden mutlu olamıyorum?” diye sormuş.

Kuş, kelebeğe gülümseyerek şöyle demiş; “Sevgili kelebek, mutluluk sadece dış dünyada aranacak bir şey değildir. Mutluluğu içinde bulmalısın. Önce kendini sevmeli, hayatındaki güzellikleri fark etmeli ve sahip olduğun her şey için şükretmelisin.”

Kelebek düşündükçe anlamış ki mutluluğun sırrı, dışarıdaki şeylerde değil, içindeki duygularda ve bakış açısında gizliymiş. O günden sonra, kelebek çiçeklerin güzelliklerini fark etmeye başlamış. Her çiçekteki renkleri, her petekten yayılan mis gibi kokuyu, her kuşun melodisini hissetmeye başlamış.

Kelebek, zamanla şükretme duygusunu keşfetmiş. Her sabah uyanıp güneşin doğuşunu izlemiş, yeni bir günün başlangıcına şahit olmuş. Kendini ve hayatını sevmeye başlamış. Bu şükür duygusu ve sevgi, onun içindeki mutluluğu canlandırmış.

Ayşe masalı okuduktan sonra derin bir düşünceye dalmış. O da kelebek gibi dış dünyada mutluluğu aramaktan vazgeçip iç dünyasına yönelmeye karar vermiş. Ayşe, kendini ve hayatındaki güzellikleri fark etmeye başlamış. Onu çok seven anne ve babasını, sahip olduğu oyuncakları, kitaplığındaki kitapları, elbise dolabındaki birbirinden güzel elbiseleri düşünmüş. Bundan sonra her güne şükrederek başlamayı öğrenmiş. Böyle yaptığında, sahip olduğu güzellikleri düşündüğünde kendini çok daha mutlu hissetmenin tadına varmış.

Yani Ayşe zamanla, içindeki mutluluğu keşfetmiş. Sevdikleriyle vakit geçirmeyi, parkta arkadaşlarıyla oynamayı, kuşların sesini dinlemeyi, kelebekleri izlemeyi, çiçekleri koklamayı çok sevmiş. Hayatından çok daha fazla tat almaya başlamış. Artık dış dünyadaki olumsuzlardan etkilenmeyen Ayşe, nasıl mutlu olabileceğini biliyormuş.

Kibirli Çocuk Kibi İle Orman Perisi Masalı da çok hoşunuza gidecek.