Arkadaş Bulamayan Kirpinin Masalı

Arkadaş Bulamayan Kirpinin Masalı

09/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın yaşayan bir kirpi varmış. Bu kirpinin adı Kırpık’mış. Kırpık ormanın ortasında küçük bir yuvada yaşıyormuş. Kırpık, bir sürü dikeni olan gri renkte bir kirpiymiş. Orman da yaşayan hiç bir hayvan bu kirpi ile arkadaş olmak istemiyormuş. Kırpık önce tilki ile arkadaş olmaya gitmiş, tilki “Bak, ne güzel ve kabarık bir kuyruğum var. Senin gibi gri bir dikenle nasıl arkadaş olabilirim?” demiş. Kirpi tilkinin bu sözlerinden sonra ayının yanına gitmiş ve onunla arkadaş olmayı teklif etmiş. Ayı, “Sen çok küçüksün, yanlışlıkla seni ezebilirim” demiş. Kirpi ayıdan da ümidini kesmiş ve tavşanın yanına gitmiş. Tavşan “Sen ne zıplayabilirsin nede koşabilirsin. Senin arkadaş olamam” demiş. Kirpi bülbüle gitmiş “Senin sesin bile güzel değil, kurbağalar senden daha iyi şarkı söyler” demiş. Kirpi arkadaşlarının bu cevaplarına çok üzülmüş ve ormanın içinde yürümeye devam etmiş.

Yürüyüş yolunda kirpinin karşısına bir gölet çıkmış ve suyun kenarına oturmuş. Suya bakıp konuşmaya başlamış “Neden bu kadar küçüğüm ki? Ne güzel bir sesim var, ne zıplayabiliyorum nede güzel bir görüntüm var. ” demiş. Kirpi üzüntünden ağlamaya başlamış ve göz yaşları gölette akmış. O gün de kirpi üzgün bir şekilde yuvasına geri dönmüş. Bir kaç gün sonra Kırpık her zaman ki gibi ormanın içinde yürüyüşe gitmek birazda mantar ve çilek toplamak için yuvasından çıkmış. Yol kenarında yavaşça yürümeye başlamış, aniden yanından tilki koşmuş ve az kalsın kirpiye çarpıyormuş. Kırpık tilkinin neden böyle koştuğunu anlamamış ve arkasına bakmış. Arkasını döndüğünde bir avcının tilkiyi kovaladığını görmüş. Kirpi avcıyı görünce çok korkmuş. Avcının çok büyük kendisinin ise çok küçük olduğunu düşünmüş. Ama bir şey yapması, avcının tilkiye ulaşmasını engellemesi gerekiyormuş. Aniden aklına bir fikir gelmiş. Hemen bir top gibi kıvrılmış ve kendini avcının ayaklarının önüne atmış. Avcı kirpinin keskin dikenlerine takılıp düşmüş. Avcı ayağa kalktığında tilki çoktan kaçmış, kirpide çalıların arasına saklanmış. Avcı geriye dönmüş ve Kırpık topallayarak yuvasına doğru gitmiş.

Yuvasına vardığında tilki Kırpık’ı yuvanın önünde bekliyormuş. Tilki “Beni avcıdan kurtardığın için çok teşekkür ederim. Sen çok cesursun. Ormanda yaşayan bütün hayvanlar avcıdan korktu ve yuvasına saklandı. Ama sen beni kurtardın. Sen gerçekten iyi bir arkadaşsın” demiş. O andan itibaren tikli ve Kırpık arkadaş olmuşlar. Tilki arkadaşının incinen ayağı ile hemen ilgilenmiş. Ona şifalı otlar toplamış, meyveler getirmiş ve kirpinin ayağını tedavi etmiş. Tilki sayesinde Kırpık’ın ayağı hemen iyileşmiş. Kırpık artık çok mutluymuş çünkü onun gerçek bir arkadaşı varmış. Ne de olsa gerçek bir arkadaşı güzel bir kuyruğu, harika bir sesi veya hızlı bacakları olan biri değildir. Gerçek bir arkadaş, başı belada bırakmayacak ve yardıma ihtiyacınız olduğunda kenara çekilmeyecek kişidir.

Daha fazla hayvan masalı okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.