Minik Tavşan Cancan’ın Masalı

Minik Tavşan Cancan’ın Masalı

02/05/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanda yaşayan bir tavşan varmış. Bu taşan yavru bir tavşanmış. Adı da Cancan mış. Cancan annesi, babası ve iki kardeşi ile birlikte ormanın yeşilliklerinin arasında küçük bir evde yaşıyormuş. Cancan ve kardeşleri doğduğunda, annesi ve babası onlara hayatlarını sürdürebilmeleri için yapmaları gerekenleri öğretti. Zıplama, koşma, yemek bulma gibi. Fakat Cancan diğer kardeşlerinin aksine zıplamayı hiç öğrenmek istemedi. Kendini sadece hızlı koşa bilmeye alıştırmış. Kardeşleri ise hem hızlı koşmayı hem de zıplamayı öğrenmişler.

Günler geçmiş ve yavru tavşanlar okula başlamış. Okulda diğer yavru hayvanlarla tanışmışlar. Cancan bu durumdan çok memnunmuş. Okulu çok sevmiş. Arkadaşları ile oyunlar oynuyor, öğretmenleri ile dersler yapıyormuş. Zamanın nasıl geçtiğini anlamamış ve bahar gelmiş. Baharın gelişi ile birlikte öğretmenler, öğrenciler için eğlence düzenlemeye karar vermiş. Bu eğlencede oyunlar, yarışmalar olacakmış. Cancan’da çok heyecanlıymış. Eğlence günü gelmiş çatmış. İlk oyun halat çekmekmiş. Öğrenciler iki gruba ayrılmış ve halatı çekmeye başlamışlar. Kazanan takım Cancanların takımı olmuş. İkinci oyun ise sandalye kapmakmış. Hangi gruptan daha çok kişi sandalye kaparsa oyunu onlar alırmış. Bu oyunun kazananı da Cancanların takımı değil, diğer takım olmuş. Ve son oyun zıplama oyunuymuş. Cancan oyunu duyunca çok üzülmüş. Çünkü zamanında annesini ve babasını dinlemeyip zıplamayı öğrenmemiş. Onun için önemli olan koşmakmış. İki grup arasından bir öğrenci seçilecekmiş. Cancanların grubundan seçilen öğrenci ise Cancan olmuş. Eeee nede olsa tavşanlar iyi zıplayan hayvanlarmış. Ama Cancan’ın zıplayamadığını arkadaşları bilmiyormuş. Yavru tavşanda utancından söyleyememiş. Diğer gruptan da Cancan gibi bir tavşan seçilmiş. Düdük çalmış, yarış başlamış. Cancan ne yapacağını şaşırmış. Koşmaya başlamış ama o anda bir düdük daha çalınmış ve Cancan koştuğu için oyundan diskalifiye edilmiş. Bu durumda kazanan diğer takım olmuş.

Yarışmanın geneli 2-1 bitmiş. Cancan çok üzülmüş ve hiç kimse ile konuşmadan koşarak eve gitmiş. Eve gittiğinde annesi ona ne olduğunu sormuş. Cancan “Ben çok hızlı koşarsam herkesten farklı olurum sandım. Zıplamadan da gideceğim yere hızla giderim diye düşündüm ve zıplamayı öğrenmedim. Bunun işime hiç yaramayacağını düşündüm. Ama nereden bilebilirdim bütün tavşanların zıplamayı bildiğini” demiş ve ağlamaya devam etmiş. Annesi “Canım oğlum! Önemli olan şimdi pişman olup, öğrenmek istemen. Her şeyden az da olsa bilip, bir konu üzerinde uzmanlaşmalısın. Sen zıplamayı da bilen ama çok hızlı koşan bir tavşan olabilirsin. Şimdi hemen sana zıplamayı öğreteceğim, hiç merek etme” demiş. Cancan annesinin ne demek istediğini çok iyi anlamış. Bir tavşan olarak zıplamayı mutlaka bilmeli ama diğer tavşanlardan da hızlı koşmaya çalışabilirim” demiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.