Kurt İle Sincap Masalı

Kurt İle Sincap Masalı

13/12/2023 1 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanda yaşaya sincap ve kurt varmış. Sincap ormanda ki en güzel ağaca yuvasını yapmış. En çok sevdiği şey ise daldan dala atlayıp gezmekmiş.

Sincap bir gün yuvasından çıkıp daldan dala atlamaya karar vermiş. Yuvasından çıkmış ve başlamış atlamaya. Birden ayağı takılan sincap dengesini kaybetmiş ve yere düşmüş. Ama düştüğü yer bu kadar sert değiş yumuşacık bir yermiş. Birde bakmış ağacın altında yatan bir kurdun üstüne düşmüş. Kurt birden ayağa kalkmış ve sincabı kovalamak istemiş. Sincap çok korkmuş ve “Lütfen beni kovalama ve gitmeme izin ver” demiş. Kurt düşünmüş ve “Tamam seni kovalamayacağım. Ama bir şartım var.” demiş. Sincap “Şartın ney?” diye sormuş. Kurt “Siz sincaplar neden bu kadar neşelisiniz? Ben sizin kadar neşeli değilim bana nasıl neşeli olabileceğimi söyle. Her zaman sıkılıyorum ama sen bak tek başına oyun oynuyorsun, o daldan o dala zıplıyorsun” demiş. Sincap “Öncelikle ağacın üstüne çıkmama izin ver, bende sana bunun sırrını söyleyeyim” demiş. Kurt sincabın ağaca çıkmasın izin vermiş. Sincap hemen ağaca çıkmış ve oradan konuşmaya devam etmiş. “Çok sıkılıyorsun çünkü her zaman kızgınsın. Yüreğin öfke dolu. Ama biz neşeliyiz, çünkü bu hayatta hiç bir şeye kızmaya ve karşındakini kırmaya gerek yok.” demiş.

Kurt o an yaptığı hatanın ne olduğunu anlamış. O saatten sonra kızgınlığını bir kenara bırakmış ve ormanda yaşayan bütün canlılarla arkadaş olmaya karar vermiş. Çünkü öfke ile hiç bir sorunu aşamayacağını anlamış.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.