Maviş ve Misafir Yumurta Masalı

Maviş ve Misafir Yumurta Masalı

14/05/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde Maviş adında bir kuş varmış. Maviş anne olmaya hazırlanan bir kuşmuş. Çok kısa bir süre içinde yumurtaları çatlayıp çıkacak ve maviş bebeklerine bakmaya başlayacakmış.

Bir gün Maviş, yumurtaların üzerinde otururken, oturduğu ağacın üzerinden aşağıya bakmış ve aşağıda bir yumurta olduğunu görmüş. Bu yumurtanın kendi yumurtası olmadığını biliyormuş. Ama aşağıda ki yumurtanın da sıcak bir yerde kalması gerektiğini de biliyormuş. Hemen kocasına haber vermiş ve iki kuş zar zor o yumurtayı evlerine çıkarmış. İki kuş bu yumurtanın bir kuş yumurtası olmadığını görmüşler. Yumurta kuş yumurtalarına göre biraz büyükmüş. Ama ne olursa olsun o yumurtadan çıkacak bir bebek varmış ve yumurtanın sıcak bir yerde durması gerekiyormuş. Maviş, yumurtayı kendi yumurtalarının yanına koymuş ve onu da yavruları gibi ısıtmaya başlamış. Günler bu şekilde ilerliyor, yumurtalar sıcak yerde kalıyormuş. Artık yavruların dışarı çıkma zamanı gelmiş ve tek tek çatlamışlar. Çatlayan yumurtalardan bir tanesi de dışarıdan gelen yumurtaymış. Yumurtalar çatlamış ve yavru kuşlar sonunda hayata gözlerini açmış. Anne ve baba kuş yavrularına kavuştukları için çok mutlularmış. Fakat büyük yumurtanın içinde ki bebek çıkmakta zorlanmış. Maviş, gagasıyla ona yardım etmiş ve oda yumurtadan çıkabilmiş. Yumurtadan çıkınca misafir bebek de çok şaşkınmış. Çünkü etrafındaki kimse ona benzemiyormuş. Anne ve baba kuş bu yavrunun bir civciv olduğunu anlamış ama yine de onu yavrularından ayırmamış ve ona da kol kanat germişler. Maviş, civcive olanları anlatmış, artık onlarla birlikte yaşayacağını ama ailesini bulduklarında onların yanına gidebileceğini söylemiş. Civciv kabul etmiş ve yavru kuşlarla kardeş gibi yaşamaya başlamış. Baba kuş yavrularına yemek getirirken ona da getirmiş, yavruları gezdirirken onları da gezdirmiş, kuş ailesi çok mutlu yaşamaya devam etmiş.

Zaman su gibi akıp gitmiş, kuşlar uçmaya civciv büyümeye başlamış. Hepsi artık yetişkin olmuş. Civciv güzel bir tavuk olmuş ve kuş ailesiyle birlikte yaşamaktan çok memnunmuş. Bir yandan da kendi ailesini çok merak ediyormuş. Ama yine de kuş ailesinden ayrılmak istemiyormuş. Belki bir gün iki aile birlikte yaşarız diye hayaller kuruyormuş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.