Aslan İle Yunus Balığının Arkadaşlığı

Aslan İle Yunus Balığının Arkadaşlığı

15/02/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken, ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken… Deniz kıyısındaki bir ormanda yaşayan güçlü mü güçlü bir aslan varmış. Bu ormanın kralı olan aslan, günün birinde deniz kıyısında gezerken dalgaların içinde yüzen yunusu görmüş.

Yunusun dev dalgaların arasında hiç zorlanmadan rahatlıkla yüzdüğünü gören aslan çok etkilenmiş. Yunusun çok güçlü olduğunu düşünmüş ve yunusa seslenerek;
“Hey! Yunus benimle arkadaş olur musun? Senin gibi güçlü bir arkadaşımın olmasından onur duyarım” demiş.

Yunus da aslana;
“Tabii ki seninle dost olmak isterim. Senin gibi güçlü bir arkadaşımın olmasından ben de mutluluk duyarım” karşılığını vermiş. Aslan ve yunus birbirlerine arkadaşlık sözü vermişler.

Günün birinde aslan yine deniz kıyısında yürürken bir boğa ona saldırmış. Çok güçlü olan boğa ile aslan uzun süre boğuşmuş. Boğuşma esnasında aslanın gözü bir ara denize takılmış. Arkadaşı yunusa yardım etmesi için seslenmiş. Ancak yunus aslana yardıma gelmemiş. Bir süre sonra aslan boğayı yenmiş. Boğa kaçıp giderken aslan yunusa;
“Hani arkadaştık! Senden yardım istedim ama sen bana yardıma gelmedin” demiş.

Yunus, “İyi ama ben denizde güçlüyüm ama karada hiçbir şey yapamam. Sen de karada güçlüsün ama denizde benim yardıma ihtiyacım olsa sen benim yardımıma gelebilir misin” karşılığını vermiş.

Aslan yaptığı hatanın farkına varmış ve sonsuza kadar arkadaş kalmışlar.