Okula Gitmeyi Sevmeyen Çocuk

Okula Gitmeyi Sevmeyen Çocuk

21/07/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar, küçük bir köyde yaşayan Can adında bir çocuk vardı. Can, sabahları uyandığında okula gitmek istemiyordu. Sürekli olarak okula gitmekten kaçınmak için bahaneler buluyordu. Evde oyuncaklarıyla oynamak ve televizyon izlemek ona çok daha eğlenceli geliyordu.

Yine bir gün, Can okula gitmek istemiyordu ve bu sefer annesine okula gitmek istemediğini söylemek yerine, ona yalan söyledi. “Anne, bugün başım çok fena ağrıyor. Okula gidecek halim yok” dedi. Annesi Can’ı endişeli bir şekilde onu dinledi ve ona “Tamam, o zaman bugün evde kalabilirsin. Ama dinlenmen gerektiğini biliyorsun” diye cevap verdi.

Can, okula gitmek yerine evde oyun oynamaya başladı. Baş ağrısı bahanesiyle annesini kandırmayı başardığı için içten içe sevinçliydi. Annesi de yalan söylediğini anladı. Ancak birkaç gün sonra, gerçekten de başı ağrımaya başladı. Ama bu sefer de annesi onun bahanelerine inanmadı ve ona okula gitmesi gerektiğini söyledi.

Can, bu durum karşısında ne yapacağını bilemedi. Önceki yalanları yüzünden annesinin güvenini kaybetmişti. Artık ne söylese inandırıcı olmayacaktı. Çaresizce okula gitmek zorunda kaldı.

Ertesi gün, okula giderken yolda yaşlı bir kadınla karşılaştı. Yaşlı kadın ona gülümseyerek yaklaştı ve “Merhaba genç adam. Niye üzgünsün anlatmak ister misin?” diye sordu. Can, içindeki sıkıntıyı dökmek istedi ve yaşlı kadına her şeyi anlattı.

Yaşlı kadın, onu dinledikten sonra gülümseyerek konuştu; “Yalan söylemek hiç iyi bir şey değil. İnsanlar sana inanmazsa, gerçekten de sıkıntı yaşarsan kimseye inandıramazsın. Kendini dürüst olmaya ve sorumluluk almaya alıştırmalısın. Okula gitmek belki bazen sıkıcı olabilir ama eğitim, hayatın için önemlidir. Öğrenmeyi seversen, her şey daha kolay ve eğlenceli hale gelir.”

Can, yaşlı kadının sözlerini düşündü ve haklı olduğunu fark etti. Dürüst olmanın ve sorumluluk almanın önemini kavradı. O günden sonra, okula gitmek istemesi veya istememesi önemli değildi. Derslerine odaklanmaya ve doğruyu söylemeye karar verdi.

Can’ın hayatı, dürüstlük ve sorumluluk bilinciyle birlikte daha güzel bir hal aldı. Artık okula gitmeyi sevse de sevmese de, her zaman yapması gerekenleri yapmaya özen gösterdi. Can, yaşlı kadının öğrettiği dersle mutlu bir şekilde büyüdü. Ve masalımız burada biter.

Mutsuzluktan Kurtulmayı Başaran Çocuk” masalı da çok hoşunuza gidecek.