Yağmuru Çok Seven Çocuk

Yağmuru Çok Seven Çocuk

18/07/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar, küçük bir kasabada yağmuru çok seven sevimli bir çocuk yaşarmış. Güneşli günlerde bile yağmuru özleyen, yağmurlu günlerdeyse coşkuyla dışarı çıkan bu çocuk, yağmur damlalarının her düştüğü yere hayat verdiğine inanırmış.

Bir sabah, gökyüzü bulutlarla kaplanmış ve hafif hafif yağmur başlamış. Çocuk bu müjdeli haberi duyar duymaz sevinçle giyinip dışarı çıkmış. Yağmur damlalarının tenine değdiğini hissetmek onu mutlu ediyormuş. Yağmurun bereketini gözlemlemek için yemyeşil bir çimenliğe oturup, gökyüzündeki dans eden damlaları izlemeye başlamış.

Tam o sırada, yanına yaşlı bir adam gelmiş. Adamın üzerinde eski, yıpranmış bir ceket ve elinde bastonu varmış. Çocuğun ne kadar mutlu olduğunu görünce gülümsemiş ve yanına oturmuş. Çocuğun yağmuru sevdiğini görmek onu da mutlu etmiş.

Yaşlı adam çocuğa dönüp, “Neden yağmuru bu kadar çok seviyorsun?” diye sormuş. Çocuk heyecanla cevap vermiş; “Yağmur toprağı sulayarak çiçeklerin büyümesini sağlar, ağaçların yapraklarına can verir ve bütün doğayı canlandırır. Ayrıca yağmurun sesi çok güzel, her damla ayrı bir hikaye anlatıyor gibi geliyor bana.”

Yaşlı adam, çocuğun bu düşüncelerine hayran kalmış. “Haklısın, yağmur gerçekten de Allah’ın en güzel hediyelerinden biridir” demiş. Sonra eklemiş; “Yaşam sadece güneşli günlerle dolu olmayabilir. Yağmurlu günlerde de güzellikler saklıdır. Önemli olan, her koşulda içindeki güzelliği ve sevinci bulabilmektir. İnsan, her günün kıymetini bilmeli.”

Çocuk, yaşlı adamın sözlerini düşünmeye başlamış. Yağmurun güzelliğini sadece yağmurlu günlerde görmek zorunda olmadığını kavramış. Yağmurun bereketinin ve doğanın yenilenmesinin her zaman farkında olmak gerektiğini anlamış.

O günden sonra, çocuk yağmurlu ve güneşli günlerin farklı güzellikleri olduğunu keşfetmiş. Yağmurlu günlerde doğanın canlandığını, güneşli günlerde ise her şeyin daha parlak ve renkli göründüğünü dikkatle inceleyerek fark etmiş.

Çocuk, yaşlı adamın da yardımıyla her mevsimdeki güzellikleri keşfetmiş ve artık yağmuru daha bir sevgiyle karşılar olmuş. Onun bu sevgisi ve içindeki güzellik, etrafa pozitif bir enerji yayıyor ve çevresindeki herkesin yüzünde tebessüm oluşturuyormuş.

Böylece, yağmuru çok seven bu çocuğun masalı, aslında içindeki güzellikleri fark edebilmenin ve her koşulda sevgiyi yayabilmenin önemini anlatıyor.

Çiçekleri Çok Seven Sincap Suzi” masalı da çok hoşunuza gidecek.