Televizyon İzlemeyi Çok Seven Çocuk

Televizyon İzlemeyi Çok Seven Çocuk

16/07/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar uzak bir köyde, Efe adında bir çocuk yaşarmış. Efe, kitaplara ve doğaya olan ilgisinden dolayı diğer çocuklardan biraz farklıymış. Ancak en büyük tutkusu, televizyon izlemekmiş. Günün büyük bir kısmını televizyon karşısında geçiren Efe, masalların ve çizgi filmlerin büyülü dünyasında kayboluyormuş. Saatlerce televizyon izliyor, bazen yemek yemeyi bile unutuyormuş.

Bir gün, Efe yine televizyonun başında büyülü bir çizgi film izliyormuş. İzlediği çizgi film, televizyonun içinden çıkıp onunla konuşan bir masal karakterini anlatıyormuş. Efe çizgi filme dalmışken televizyonun içinden çıkan bir peri, “Merhaba Efe, ben masal dünyasından gelen bir periyim” demiş. Efe şaşkınlık içinde ne olduğunu anlayamamış.  Kendi kendine “bu nasıl olabilir ki” diye söylenmiş.

Peri Efe’ye, “Sen çok fazla televizyon izliyorsun ve gerçek dünyayı unutuyorsun. Masal dünyası da gerçekten çok güzel olsa da, gerçek hayatta yaşanan deneyimler ve maceralar çok daha değerlidir” demiş. Peri, “Çizgi filmlerde izlediğin kuşlar, kediler, ağaçlar ve diğer hayvanlar çok güzel. Ama parkta otururken bir kedinin yanına gelip sana sırnaşması, ağaçların dallarındaki kuşların cıvıltıları, gökyüzü ve bulutlar çok daha güzel. Hayat sadece televizyon demek değil. Çizgi filmlerde izlediğin çocukların arkadaşlarıyla yaşadığı maceraların benzerlerini, pekala sen de kendi arkadaşlarınla yaşayabilirsin. Arkadaşlarınla çok eğlenceli oyunlar oynayabilir, ailenle çok güzel vakit geçirebilirsin” diye devam etmiş ve sonra birden gözden kaybolmuş.

Efe perinin dediklerini düşünmüş ve masal söylediklerinin doğru olduğunu fark etmiş. Televizyon karşısında geçirdiği uzun saatlerde gerçek hayatı yaşamamış ve arkadaşlarıyla güzel anılar biriktirememiş olduğunu anlamış. Gerçek hayatın da bir masal gibi güzel olabileceğini düşünmeye başlamış.

Efe o günden sonra, televizyon izlemeyi azaltarak kitaplarla ve doğayla daha fazla vakit geçirmeye başlamış. Arkadaşlarıyla parklarda ve sokaklarda oyunlar oynamış, türlü maceralar yaşamış ve gerçek dünyada keşfettiği güzelliklerle mutlu olmuş.

Efe, televizyon izlemeyi de tamamen bırakmamış çünkü masal dünyasının da kendine özgü büyüsü varmış. Ancak artık dengeli bir şekilde televizyon izlemeyi öğrenmiş ve gerçek hayatın büyüsünü keşfetmiş. Efe’nin hikayesi, fazla televizyon izleyen çocuklara gerçek hayatın güzelliklerini hatırlatıyor ve her şeyin dengeli olması gerektiğini öğretiyordu.

Mutsuzluktan Kurtulmayı Başaran Çocuk” masalını da çok seveceksiniz.