Deniz Kızı Arya’nın Masalı

Deniz Kızı Arya’nın Masalı

24/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde okyanusun derinliklerinde güzel bir deniz kızı yaşarmış. Altın sarısı saçları, muhteşem gözleri ve harika bir kuyruğu varmış. Deniz kızının adı Arya imiş. Arya, yunus balıkları ile birlikte büyümüş. Her gün onlarla vakit geçirir, derin sularda yüzermiş. Uzak durması gereken tek deniz canlısı köpek balığıymış. Köpek balıklarından okyanus da ki bütün hayvanlar kaçarmış.

Bir sabah Arya okula gitmek için evinden çıkmış ve büyük bir köpek balığı ile karşılaşmış. Köpek balığı deniz kızı Arya’nın yunus balıklarıyla çok yakın arkadaş olmasını kıskanıyormuş. Arya’nın sadece köpek balıklarıyla arkadaş olmasını istiyormuş. Köpek balığı sadece Arya’yı değil yunus balıklarının zekasını da kıskanıyormuş. Arya köpek balıklarının tehlikeli olduğunu biliyormuş. Hemen olduğu yerden uzaklaşması gerekiyormuş. Olabildiğince hızlı yüzmeye başlamış, yosunları geçmiş, kayalardan atlamış ama yunus balıklarının olduğu yerden epeyde uzaklaşmış. Kaçarken aniden bir mağaraya girmiş ve köpek balığı da arkasından gelmiş. Arya bir anda mağaradan çıkış yolunu bulamamış ve köpek balığı ile baş başa olmak zorunda kalmış. Arya “Benden ne istiyorsun?” diye sormuş. Köpek balığı soruyu cevaplamak yerine deniz kızına “Sen yunusların en yakın arkadaşısın değil mi?” diye sormuş. Arya “Evet” diye cevap vermiş. Köpek balığı “Demek öyle, o zaman burada benimle birlikte kalacaksın. Yunus balıkları elbet seni merak edecek ve arayacaklar. O zaman bende onlara ulaşacağım ve zekaları ele geçireceğim” demiş. Arya başına gelenlere çok şaşırmış ve bir köşeye oturup yunus balıklarının onu kurtarmasını beklemeye başlamış. Yunus balıklarının deniz kızının ortadan kaybolduğunu anlamaları biraz zaman almış. Akşam olup hava karardığında Arya’nın yanlarına gelmediğini gören yunus balıkları onu aramak için okyanusun derinliklerine inmişler. Ne kadar arasalar da bir türlü bulamamışlar. Artık ümidi kesmiş geri dönüş yolun açıkmışlar ama aralarında bir yunusun dikkatini bir şey çekmiş ve o yöne doğru yüzmeye başlamış. Yunus balığı bir tutam sarı saç ve deniz kızının kuyruğunun pulunu bulmuş. Bu ipuçları sayesinde buldukları yoldan yüzmeye başlamışlar. Bir süre sonra deniz kızının kaldığı mağarayı bulmuşlar. Mağaraya girdiklerinde köpek balığı da içerdeymiş.

Yunus balığı “Deniz kızından ne istiyorsun? Neden onu esir aldın?” diye sormuş. Köpek balığı “Aslında benim deniz kızı Arya ile hiç bir işim yok. Ben size ulaşmak için onu tutsak ettim” demiş. Yunus balığı “Peki bizden ne istiyorsun?” diye sormuş. Köpek balığı “Sana bir teklifim var yunus. Bana bu zekanızın sırrını verirseniz, deniz kızı Arya’yı serbest bırakacağım” demiş. Yunus balığı bu teklifi kabul etmiş ve köpek balığına “Bu zeka bizim bir parçamız. Doğduğumuz andan itibaren yüksek bir zekaya sahip oluruz. Yani anlayacağın bu bizim doğamız da var” demiş. Bu cevaptan sonra köpek balığı hayal kırıklığına uğramış, yunus balıklarının sonradan bu zekaya sahip olduğunu düşünüyormuş ama düşündüğü gibi değilmiş. Yine de yunus balıklarına söz verdiği için deniz kızı Arya’yı serbest bırakmış. Yunuslar ve deniz kızı Arya yeniden kavuştukları için çok mutlu olmuşlar. Neşe içinde yüzerek evlerine geri dönmüşler.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.