Yalnız Uyumaktan Korkan Panda

Yalnız Uyumaktan Korkan Panda

14/07/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar yemyeşil bir bambu ormanında, Pappin adında sevimli ve cana yakın bir panda yaşarmış. Pappin, oyuncu, yaramaz ve gün boyunca her zaman enerji dolu olmasıyla biliniyordu. Ancak gece yaklaştığında, Pappin’in kalbine garip bir korku girerdi. Pappin yalnız uyumaktan korkuyordu.

Her akşam, güneş dağların arkasına saklanmaya başladığında, Pappin’i bir huzursuzluk kaplıyordu. Aileleriyle kucaklaşmış diğer pandalara bakıyor ve “keşke aynısını yapabilseydim” diye iç geçiriyordu. Ama nedense yanında kimse olmadan uyuma düşüncesi onu endişelendiriyordu.

Bir akşam, Pappin tek başına oturup korkusunu düşünürken, tepesindeki bir dala tünemiş yaşlı bilge bir baykuşu fark etti. Hokka adlı baykuş, bilgeliğiyle ünlendi ve ihtiyacı olan hayvanlara rehberlik etti. Pappin cesaretini topladı ve bir tavsiye almak umuduyla baykuşa yaklaştı.

“Özür dilerim bilge Hokka,” diye kekeledi Pappin gergin bir şekilde. “Bir sorunum var. Yalnız uyumaktan korkuyorum. Her gece ay parıl parıl parıldadığında içim ürperiyor.”

Hokka sakinleştirici sesiyle Pappin’e baktı ve “Korku doğal bir duygudur Pappin. Ama korkularınla yüzleşmek ve onların üstesinden gelmek önemlidir. Ancak o zaman gerçek huzuru ve gücü bulabilirsin.”

Pappin başını salladı, yuvarlak gözleri kararlılıkla doluydu. “Ama bunu nasıl yapabilirim, Hokka? Bu yalnız uyuma korkusunu nasıl yenebilirim?”

Bilge baykuş gözlerini kırpıştırdı ve “Bir yolculuğa çıkmalısın genç dostum. Korkunu yenmene yardım edecek ve kalbini rahatlatacak arkadaşlar ara” dedi.

Yeni bulduğu umutla Pappin, ormanda bir maceraya atıldı. Yolculuğu sırasında Daisy adında nazik bir geyik, Sammy adında oyuncu bir sincap ve Timothy adında akıllı bir kaplumbağa ile tanıştı. Her birinin Pappin’i güvende ve sevilmiş hissettiren kendine özgü özellikleri vardı.

Günler haftalara dönüşürken, Pappin yeni bulduğu arkadaşlarıyla daha da yakınlaştı. Birlikte hikayeler paylaştılar, oyunlar oynadılar ve birlikte güldüler. Pappin’in yalnız uyuma korkusu, artık yalnız olmadığını anladığında azalmaya başladı. Onu önemseyen arkadaşları vardı ve bu ona büyük bir rahatlık duygusu veriyordu.

Yıldızlı bir gecede, Pappin arkadaşlarıyla çevrili bir halde uykuya daldığında, içini bir huzur duygusu kapladı. Uzun zamandır peşini bırakmayan korkunun yerini sıcaklık ve memnuniyet aldı. Pappin korkusunu yendiğini biliyordu.

O geceden sonra Pappin artık yalnız uyumaktan korkmuyordu. Arkadaşlarının her gece fiziksel olarak yanında olamasalar da sevgilerinin ve desteklerinin yanında olduğunu fark etti. Korkularla yüzleşmenin, arkadaşlığın ve kendi içindeki gücü bulmanın önemini öğrenmişti.

Ve böylece Pappin, asla gerçekten yalnız olmadığını bilerek, bambu ormanında oynamaya, keşfetmeye ve huzur içinde uyumaya devam etti. Hikayesi diğer hayvanlara ilham kaynağı oldu ve onlara en karanlık anlarında bile sevdiklerinin yanında teselli bulabileceklerini hatırlattı.

Uçmayı Öğrenen Siyah Ördek Yavrusu” masalını da çok seveceksiniz.