Akın ve Elma Ağacının Masalı

Akın ve Elma Ağacının Masalı

26/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde meyve ağaçları ile dolu bir bahçe varmış. Bahçenin sahibi olan ailenin küçük bir çocukları varmış. Bu çocuğun adı Akın mış. Akın bahçede oyun oynamayı çok severmiş. Bütün ağaçlardan meyve yer gölgelerinde dinlenirmiş. Akın ağaçların arasından en çok elma ağacını severmiş. Çünkü elma ağacı ile Akın’nın arasında sıkı bir bağ varmış.

Akın, her gün bahçeye çıkar elma ağacına koşarmış. Ağacın altına düşen yaprakları toplar, üzerine tırmanır, dallarında sallanır ve lezzetli elmalardan yermiş. Akın yorulduğunda ağaca yaslanır ve ağacın ona masal anlatmasını istermiş. Ağaç da bu durumdan çok memnunmuş. Akın sayesinde hiç canı sıkılmıyormuş ve küçük çocuğu çok seviyormuş. Aradan uzun zaman geçmiş ve Akın artık büyümüş. Eskisi kadar sıklıkla ağacın yanına gidemiyormuş ve elma ağacı çok sıkılıyormuş. Ama bir gün Akın elma ağacının yanına gitmiş. Akın’ı gören elma ağacı çok sevinmiş “Akın, hoş geldin. Hadi koş dallarıma tırman ve güzel elmalarımdan ye” demiş. Akın “Canım elma ağacım, dallara tırmanacak neşem yok. Artık büyüdüm ve para kazanmam lazım. Ama bunu nasıl yapacağım bilmiyorum” demiş. Elma ağacı “Param yok sana para veremem ama para kazanman için elmalarımı verebilirim. Hadi elmalarımı al ve onları sat, bu sayede para kazanabilirsin” demiş. Akın “Çok teşekkür ederim ağacım, iyi ki varsın” demiş ve elmaları toplayıp satmaya gitmiş. Bütün elmaları satan Akın çok fazla para kazanmış. Ama istekleri bunlarla kalmamış. Bir süre sonra ağacın yanına tekrar gelmiş ve elma ağacı yine çok sevinmiş. Akın’a dallarına tırmanıp elma yemeyi teklif etmiş ama Akın kabul etmemiş. Bu sefer derdinin bir evi olmaması olduğunu söylemiş. Elma ağacı da ona “Dallarımdan kesip kendine bir ev yapabilirsin” demiş. Akın hemen ağacın dediğini yapmış ve dallarını kesip kendine ev yapmış.

Evini yaptıktan sonra Akın elma ağacının yanına uzun bir süre uğramamış. İşlerini yerine koyan çocuk tekrardan elma ağacının yanına gitmiş ve elma ağacının eskisi kadar neşeli olmadığını görmüş. Akın “Benim sevgili ağacım senin neyin var?” diye sormuş. Ağaç “Sanırım artık yaşlanıyorum. Dallarım uzamıyor ve elmalarım olmuyor. Kendimi çok yorgun hissediyorum” demiş. Akın o an yaptığı hatanın farkına varmış. Ağacın dallarını çok fazla keserek ona çok zarar vermiş. Yaptığı yanlıştan çok pişman olmuş ve elma ağacından özür dilemiş. Hemen gidip elma ağacı için vitaminler, gübreler almış. Ona gerekli takviyeleri yapmış ve her gün onu ziyaret etmiş. Bir süre sonra elma ağacı kendine gelmiş. Dalları yeşermiş, uzamış ve elmaları oluşmaya başlamış. Akın da elma ağacı da çok mutluymuş. Akın sadece elmaları toplayıp satıyormuş ve elma ağacına olan minnetini her gün dile getiriyormuş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.