Dede İle Torun Hikayesi

Dede İle Torun Hikayesi

26/12/2023 0 Yazar: Duru

Buğra ve dedesi birlikte gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi çok severlermiş. Buğra’nın doğduğu günden beri dedesi onu yanından hiç ayrılmazmış. İlk adımında, ilk yaş gününde, ilk okula başladığında ve daha bir çok ilki yaşarken dedesi hep yanındaymış.

Buğra yavaş yavaş büyümeye, dede de yaşlanmaya başlamış. Buğra ortaokula gidiyormuş ve dersleri çok yoğunmuş. Dede torun sadece hafta sonları görüşebiliyormuş. Dede torun hafta sonu geldiğinde erkenden kalkıp yürüyüşe giderlermiş. Bir sabah Buğra uyanmış ve dedesini kaldırmak için odasına gitmiş. “Dedeciğim, hadi kalk sabah oldu. Erkenden yürüyüşümüzü yapalım” demiş. Dede “Günaydın oğlum. Bugün kendimi yorgun hissediyorum, sanırım o kadar yolu yürüyemeyeceğim” demiş. Buğra “Öyleyse sen yat dinlen dede, yarın gideriz” demiş. Ertesi gün Buğra yine erken kalkmış ve dedesini kaldırmak için odasına gitmiş. “Dedeciğim, bugün kendini nasıl hissediyorsun?” diye sormuş. Dede erkenden kalkmış odasında ki koltuğa oturmuş. Ama kendine o günde biraz yorgun hissediyormuş. “Yürümek için artık yaşlandım sanırım torunum. Yürümenin dışında kendimize yapacak başka faaliyetler bulmayız” demiş. Buğra “Dedeciğim, önemli olan senin sağlığın. Sen kendini üzme. Bizde artık boş zamanlarımızda yapboz yaparız. Ne dersin?” diye sormuş. Dede “Hay aklınla bin yaşa oğlum!” demiş ve Buğra dedesinin dinlenmesi için onu yalnız bırakmış. Buğra evine döndüğünde çok düşünmüş ve dedesi ile artık yürüyüşlere gidemeyeceğini, yeni yerler keşfedemeyeceğini düşününce içine bir burukluk çökmüş. Ama o an aklına bir fikir gelmiş. Eğer dedesi yürüyemiyorsa Buğra onu yürütebilirmiş. Hemen kollarını sıvamış ve dedesi için elinden geldiğince bir tekerlekli sandalye yapmış. Sandalyenin yapımında elbette ki babasından ve işin ustasından yardım almış. Sandalyenin bitişi tam dedesinin yanına gideceği güne denk gelmiş.

Sabah hazırlanmış ve hemen dedelerine doğru yola koyulmuş. Kapıyı çalmış ve dede kapıyı açmış. Dedi torunun geldiğini görünce çok sevinmiş. Buğra “Hadi dedeciğim, yürüyüşe gidelim. Yeni yerler keşfedelim” demiş. Dedesi “Oğlum, ben yürüyemeyecek kadar yorgunum” demiş. Buğra “Anlıyorum dedeciğim, ama yorulmana gerek yok. Senin için bir şey yaptım” demiş ve tekerlekli sandalyeyi dedesine göstermiş. Dedesi “Benim güzel torunum, çok teşekkür ederim. Şimdi seninle her yere gelebilirim” demiş. Dede torun birbirlerine sarılmışlar ve özledikleri yollara, dağlara, ağaçlara kavuşmaya gitmişler.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.