Beril ve Vitamin Depolarının Masalı

Beril ve Vitamin Depolarının Masalı

26/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde okula yeni başlayan bir kız varmış. Bu kızın adı Beril’miş. Beril okula gitmeyi çok seviyormuş. Ama havalar soğuduğunda, okuldaki arkadaşlarından ona da hastalık bulaşmış ve grip olmuş. Burnu akıyor, gözleri sulanıyor ve boğazları acıyormuş. Annesi onun bir kaç gün okula gitmemesi gerektiğini söylemiş ve iyileşmesi için evde doğal yöntemler kullanmaya başlamış.

Öncelikle sabah kızı için güzel bir kahvaltı hazırlamış ve kahvaltı tabağının yanına bir bardak ıhlamur çayı koymuş. Beril kahvaltısını yapmış ama ıhlamur çayını içmek istememiş. Annesi Beril’in yanına gelmiş ve “Çayını neden içmedin kızım?” diye sormuş. Beril “Ihlamuru sevmiyorum annecim, o yüzden içmek istemiyorum” demiş. Annesi ne kadar dil dökse de Beril’e çayını içirememiş. Annesi kahvaltısını toplamış ve Beril’i dinlenmesi için odasına göndermiş. Bu sefer de ona güzel bir meyve tabağı hazırlamış. Tabakta, kivi, mandalina, muz ve portakal varmış. Beril sadece muzları yemiş ve uykuya dalmış. Küçük kız uyandığında annesi ona yaptığı tarhana çorbasını getirmiş ama Beril çorbadan sadece bir kaç kaşık içmiş ve daha fazla istememiş. Annesi Beril’e “Kızım iyileşmen için sana getirdiğim her şeyden yemen lazım. Yoksa hastalığın uzun sürer ve iyileşemezsin” demiş. Beril annesinin dedikleri için kafasını sallamış ama annesinin dediği yiyecekleri yememekte ısrarcıymış. Annesi küçük kızı odasında bırakmış ve salona geri dönmüş. Bir süre sonra Beril susamış ve su almak için mutfağa gitmiş. Mutfağa gittiğinde “Pişt, küçük kız” diye bir seslenme duymuş. Bu sesin nereden geldiğini anlamayan Beril etrafına bakınmaya başlamış. “Tezgahın üstündeyim, ben sabah içmeyi reddettiğin ıhlamur çayınım” demiş. Beril duyduklarına inanamamış ve tezgaha eğilmiş. Gerçekten de konuşan ıhlamurlarmış. Beril “Siz nasıl konuşursunuz? Bu imkansız” demiş. Ihlamur “Sana göre imkansız. Beni içmek istemeyen bir çocuk gördüğümde kendimi tutamıyorum ve konuşmaya başlıyorum” demiş. Kivi tabaktan seslenmiş “Hay çok yaşa ıhlamur kardeş. Bende aynı senin gibiyim. Bir çocuk beni nasıl yemez?” diye söz girmiş. Mandalina “Bu çocuklar zararlı yiyecekleri severek yiyorlar ama iş yararlı yiyecekleri yemeye geldiğinde ağızlarına sürmüyorlar” demiş. Ihlamur “Doğru söylüyorsunuz arkadaşlar” demiş. “Beril kısa sürede iyileşmek istemez misin?” diye sormuş ıhlamur. Beril “İsterim tabi ki de. Hasta olmayı hiç sevmiyorum” demiş. Portakal “O zaman güzel kız annenin senin için getirdiği sağlıklı, vitamin dolu yiyecekleri yemen lazım” demiş. Ihlamur “Her şeyin başı sağlık küçük kız. Şimdi bizlere burun kıvırıyorsun ama bizlerin ne kadar vitamin dolu olduğunu bilmiyorsun. İstersen bu hastalığında bizlerle birlikte iyileş ve sende farkımızı gör” demiş. Beril şaşkınlık içindeymiş. Ihlamurun, portakalım, mandalinanın, kivinin bu kadar sağlıklı olduğunu bilmiyormuş. Onları üzdüğü içinde çok üzgünmüş. “Sizlerden özür dilerim. Sizi kırmayacağım ve hepinizin tadına bakacağım söz veriyorum. Şimdi odama gidip dinlenmem lazım birazdan annemden sizleri getirmesini isteyeceğim, odamda görüşürüz” demiş ve koşarak odasına gitmiş.

Odasına giden Beril annesine seslenmiş bugün getirdiği her şeyi yeniden getirmesini istemiş. Annesi kızı için tekrardan ıhlamur çayı yapmış ve meyve tabağını hazırlamış. Beril de hepsinin tadına bakmış ve ne kadar haklı olduklarını anlamış. Çünkü hepsinin tadı çok güzelmiş. Bir iki güne kendini toplayan Beril artık her sabah ıhlamur çayı içiyormuş ve beslenme çantasına her gün bir meyve koyuyormuş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.