Kıskanç Taç’ın Masalı

Kıskanç Taç’ın Masalı

24/06/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde mavi suların derinliklerinde küçük bir balık yaşarmış. Bu balığın adı Taç’mış. Taç, çok güler yüzlü, sevimli bir balık’mış. Ama bir kötü huyu varmış oda kıskanç olması imiş. Herkesin en çok onu sevmesini, onunla konuşmasını istiyormuş. Ama her şey onun istediği gibi olmamış.

Günlerden bir gün Taç doğum günü partisi hazırlamış ve bütün deniz canlılarını davet etmiş. O gün işi olmayan müsait olan herkes Taç’ın partisine gitmiş. Her şey çok güzelmiş, Taç’ın istediği gibi bütün ilgi onun üzerineymiş. Herkes önce dans etmiş, içeceklerini içmiş, eğlenmiş ve sıra pasta kesmeye gelme gelmiş. Taç büyük bir sevinçle, mumlarını üflemiş ve pastasını kesmiş. Her şey istediği gibi olmuş, bütün ilgi onun üzerinde ve en gözde olan oymuş. Gün bitmiş, herkes evine gitmiş. Taç da yatağına yatmış, o gün yaptıklarını hayal ederken uykuya dalmış. Bir kaç gün sonra yakın arkadaşlarından biri olan, Pera’nın doğum günü varmış. Pera, heyecanla bütün arkadaşlarına davetiyesini vermiş ve hazırlıklarına başlamış. Taç arkadaşının doğum günü için çok mutluymuş ama birazcık da kıskançlık başlamış. Çünkü o gün bütün ilgi Pera’nın üzerinde olacakmış. Taç, hazırlanmış ve arkadaşının doğum gününe gitmek için evden çıkmış. Peralara gittiğinde aynı Taç’ın doğum günün de olduğu gibi her yer süslenmiş, herkes eğleniyormuş. O günün gözdesi de Pera imiş. Ama Taç, bu duruma biraz bozulmuş. Çünkü herkesin ilgisinin kendi üzerinde olmasını istiyormuş. Taç, Pera’nın üzerinde ki ilgiye daha fazla dayanamamış ve hediyesini verip hemen evine doğru yüzmeye başlamış. Annesi Taç’ı kapıda görünce “Erken geldin” demiş. Taç “Evet, çünkü bütün ilginin Pera’nın üzerinde olmasına dayanamadım. Herkes beni sevmeli” demiş. Annesi Taç’ı yanına çağırmış ve onunla konuşmaya başlamış. “Bak anneciğim, bu sularda herkes eşittir. Balıkların, yüzgeçleri, yengeçlerin kıskaçları vardır. Bazıları çok büyük bazıları ise çok küçüktür. Ama herkes eşittir. Kimse kimseden üstün değildir.” demiş. Taç “Ama ben hep en sevilen olmak istiyorum” demiş. Annesi “Her zaman en sevilen sen olamazsın güzel kızım. Ama sen herkesi seven olabilirsin. Sen sevdikçe de sevilir, değer görürsün. Bunu unutma” demiş.

Taç, annesine hak vermiş. O günden sonra herkesi o sevmeye başlamış. Kimseyi kimseden ayırmamış ve kıskançlık yapmayı da bırakmış. Taç, kimseyi kıskanmadıkça daha çok sevilmeye başlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.