Küçük Kız ve Tavşancığın Masalı

Küçük Kız ve Tavşancığın Masalı

24/06/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük oyuncak bir tavşancık varmış. Bu tavşan uzun yıllar aynı çocuğun arkadaşı olmuş. Fakat çocuk artık büyümüş ve genç bir adam olmuş. Bu genç adam eskilere kıymet vermeyen biri olmuş ve oyuncak tavşancığı sokaktaki çöp kovasının yanına koymuş.

Oyuncak tavşancık bu duruma çok üzülmüş. Artık onun için her şeyin bittiğini, çok yakında çöp kamyonunun gelip onu alacağını ve bir daha hiç bir çocuğu göremeyeceğini düşünmüş. Çöpün yanında beklemeye başlamış ve birden yağmur yağmış. Daha önce hiç bu kadar pislenmemiş. Oyuncak tavşan çöpün yanında hüzünlü hüzünlü dururken bir kız çocuğu annesi ile birlikte çöpün yanından geçmiş. Geçerken de tavşancık ile göz göze gelmiş. Tavşancık şöyle üstten bir kendini bakmış ve bu halde onu hiç bir çocuğun beğenip almayacağını düşünmüş. İyice kokmaya, rengi değişmeye ve sökülmeye başlamış. Bir kaç gün geçmiş tavşancık hala orada öylece duruyormuş. İki gün önce geçen küçük kız yine geçmiş. Tavşancık, küçük kızın gözlerinin içine bakmış ama küçük kız yanından yürüyüp gitmiş. Bir kaç saat sonra küçük kız gittiği yerden geri dönmüş ve dayanamayıp çöpün yanına eğilmiş ve tavşancığı kucaklamış. Annesine “Anneciğim, bu tavşancığı alabilir miyim?” diye sormuş. Anne “Ama bu çok pis kızım” demiş. Küçük kız “Olsun anneciğim, ben onu temizleyeceğim, bana güven” demiş. Anne daha fazla kızına engel olmamış ve “Peki” diyerek eve gitmişler. Tavşancık çok mutluymuş. Evine gelen küçük kız önce tavşancığı bir güzel yıkamış, daha sonra sökülen yerlerini dikmiş. Tavşan şimdi eskisinden daha iyi görünüyormuş.

O gece küçük kız tavşancık ile birlikte yatmış. Tavşan da yeni bir dost edinmenin mutluluğu ile gözlerini kapamış. O günden sonra küçük kız ve tavşancık ayrılmaz ikili olmuşlar. Aradan yıllar geçmiş ama küçük kız tavşancık dan hiç vazgeçmemiş. Onu saklamış ve anne olduğunda tavşancığı kızına emanet etmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.