Damla ve Mert Kardeşlerin Hikayesi

Damla ve Mert Kardeşlerin Hikayesi

08/07/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde sürekli tartışan, hiç anlaşamayan iki kardeş varmış. Bu kardeşlerin adı Damla ve Mert imiş. Damla 9, Mert ise 6 yaşındaymış. Hiç bir konuda anlaşamaz, sürekli kavga ederlermiş. Bu duruma annesi ile babaları çok üzülürmüş. Ama en çok oyuncakları üzülürmüş. Çünkü her kavgada yada oyuncaklarını paylaşmadıklarında arada kalan hep oyuncakları olurmuş.

Günlerden bir gün Damla ve Mert odalarında oyun oynamaya başlamışlar. Anneleri iki kardeş için güzel bir meyve tabağı hazırlamış. Odalarına getirmiş ve masanın üzerine bırakmış. Damla kardeşini de alıp sandalyeye oturmuş. Hep dışarıyı izlemişler hem de meyvelerini yemişler. Anneleri ise kardeşlerin kavga etmeden vakit geçirmesinden çok memnunmuş. Ama bu durum çok uzun sürmemiş ve birden çocukların odasından bağrışma sesi gelmiş. Anne çocukların kendi başlarına anlaşmalarını bekliyormuş. Fakat Damla ve Mert bir türlü anlaşamamış. Ses gittikçe yükselmiş, yükselmiş…. O an “Çocuklar” diye bir ses gelmiş. Ses annelerinin sesi değilmiş hatta bu sesi ilk defa duymuşlar. Bu ses oyuncak ayının sesiymiş. Damla ve Mert oyuncak ayının konuştuğunu duyunca çok şaşırmış. İki kardeş ses çıkarmadan oyuncak ayıyı dinlemeye devam etmiş. Oyuncak ayı “Bizler sizler için bu odada bulunuyoruz. Ama siz bizimle birlikte oynamak yerine sürekli kavga ediyorsunuz. Bu böyle olmaz. Siz kardeşsiniz. Kavga etmeden anlaşmayı öğrenmelisiniz ” demiş. Damla “Evet haklısın ama Mert beni çok kızdırıyor” demiş. Oyuncak ayı “Tamam, Mert seni kızdırıyor olabilir ama onun kardeşin olduğunu unutmamalısın. O senin yaşında değil, ona ablalık edip oyun oynamayı, iyi anlaşmayı öğretebilirsin” demiş. Damla, oyuncak ayının söylediklerinden sonra ona kafasını sallayarak cevap vermiş. Bir anda Mert atılmış “Ablamda beni çok kızdırıyor” demiş. Oyuncak ayı “Bak Mert, Damla senin ablan, sende bunu hiç unutmamalısın. Onu dinlemelisin ve öğrettiklerini hafızana kazımalısın. Ablanla iyi anlaşırsan en yakın arkadaşın o olur ve bütün gün oyun oynayabilirsiniz” demiş.

Damla ve Mert oyuncak ayının söylediklerinden çok etkilenmişler. Ayıcığın haklı olduğunu biliyorlarmış. İki kardeş aslında birbirlerini çok seviyorlarmış ama aralarında ki en büyük sorun hiç bir şeyi paylaşamamakmış. O günden sonra Damla ve Mert, ayıcığın söylediklerini hiç unutmamış ve kavga etmemiş. Kardeşler kavga etseler de, anlaşamasalar da birbirlerinden asla ayrılamaz çocuklar. Şimdi kardeşlerinize kocaman sarılın.

Daha fazla Uzun Masal okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.