Korkak At Hera’nın Masalı

Korkak At Hera’nın Masalı

11/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ülkenin birinde, ormanda yaşayan hayvanlar varmış. Bu hayvanlardan biri de küçük atmış. Küçük atın adı Hera’ymış. Hera, güçlü olmak, cesur olmak, etrafında ki hayvanlara faydalı olmak için bir şeyler yapmak istiyormuş. Ama kendini çok güçsüz ve korkak hissediyormuş. Her şeyden korktuğu için kendine hiç inanamıyormuş. Bu yüzden herkes ona “Korkak At” diyormuş. Bu takma isim onu çok üzüyor ve incitiyormuş, sık sık da lakabı yüzünden ağlıyormuş. Hera’nın sadece bir arkadaşı varmış oda küçük zebra Zambu’ymuş.

Günlerden bir gün Hera ve Zambu oyun oynamak için nehrin kenarına gitmişler. Nehrin kenarında oyun oynamayı çok seviyorlarmış. En çok sevdikleri oyun da köprü üzerinde birbirlerini geçme oyunuymuş. İki arkadaş başlamışlar oyun oynamaya. İlk arkadaşını yakalayan Hera olmuş. Oyuna tekrar başladıklarında köprünün üzerinde ki tahtalardan biri aniden kırılmış ve Zebra Zambu nehre düşmüş. Zambu yüzme bilmiyormuş ve suyun içinde sürüklenmeye başlamış. Bir yandan da “Beni kurtarın” diye bağırmaya başlamış. Hera az da olsa yüzme biliyormuş ama suya atlamaya çok korkmuş. Etrafta olan diğer hayvanların Zambu’nun sesini duyup ona yardım etmesi için dua ediyormuş. Zambu nehirde sürüklenirken oda kıyıda onunla beraber koşuyormuş. Ama etrafta suda ki Zebraya yardım edecek kimse yokmuş. Hera artık Zambu’yu sadece kendisinin kurtarabileceğini anlamış ve kendi kendine “Artık hiçbir şeyden korkmuyorum. Yüzebilir ve Zambu’yu kurtarabilirim” demiş. En sonunda suya atlamış ve Zambu’ya doğru yüzmeye başlamış. Arkadaşının yanına gelen Hera Zambu’yu tutup kıyıya doğru çekmiş. Zambu Hera sayesinde kurtulmuş.

İki arkadaş kendilerine geldiklerinde evlerine dönmüş. Nehirde yaşadıkları olayı ormanda ki bütün hayvanlara anlatmışlar. Ormanda ki hayvanlar olanlara çok şaşırmışlar. Hera’yı övmeye başlamışlar ona çok cesur olduğunu ve korkak olmadığını söylemişler. Hera’nın artık korkmamasına ve cesur olmasına karşı ormanda eğlence düzenlemişler. Hera artık çok mutluymuş. Herkes onunla gurur duyuyormuş. Hera artık kendine çok güveniyormuş, bu yaşadıkları ona bir ders olmuş. “Kendine inan ve her zaman, sadece kendi gücüne güven!”

Daha fazla eğitici masal okumak isterseniz Eğitici Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.