Buse ve Çiftlik Masalı

Buse ve Çiftlik Masalı

14/07/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde şehirde yaşayan küçük bir çocuk varmış. Bu çocuğun adı Buse imiş. Buse daha önce hiç tavuk, inek, ördek, koyun gibi hayvanları görmemiş. Annesine ve babasına sürekli köye gitmek istiyorum diyormuş.

Günlerden bir gün Buse’nin annesi ve babası kızlarına sürpriz yapmış ve onu bir çiftliğe götürmüş. Buse arabadan inince çok mutlu olmuş. Çünkü hep görmek istediği hayvanlar artık yanındaymış. Heyecanla koşmaya ve çiftliği gezmeye başlamış. Önce atların olduğu yerden başlayıp tek tek bütün atları sevmiş, yemlerini vermiş. Daha sonra ineklerin olduğu yere gitmiş ve onlara da uzaktan yem atmış. Annesi ve babası çay içmek için mola verdiklerinde Buse de bahçede dolaşmaya devam etmiş. O sırada karşına bir tavuk çıkmış. Buse tavuğa yol vermek için çekilmiş ve tavuk “Çiftliğimize hoş geldin” demiş. Buse çok şaşırmış adete dili tutulmuş. Tavuk “Korkma küçük kız bizlerde kendi aramızda konuşuruz ama bu sefer ben seninle de konuşmak istedim. Çünkü içimden bir ses senin yumurta yemediğini söylüyor” demiş.  Buse evet dercesine kafasını sallamış. “Ama yumurta çok sağlıklıdır ve ben sırf siz daha sağlıklı büyüyün diye her gün yumurtluyorum.” Buse “Haklısın annemde her gün yumurtanın çok sağlıklı olmasından bahsediyor” demiş. “Eee o zaman neden yemiyorsun?” “Aslında bir nedeni yok sadece sevmiyorum” demiş Buse. Tavuk çok üzülmüş ” Bence bir kez de olsa benim için tadına bakmalısın. Çünkü büyük emek harcıyorum” demiş. Buse “Söz veriyorum tadına bakacağım” demiş ve tavuğun yanından ayrılmış. Annesinin ve babasının yanına gitmiş.

Biraz daha gezdikten sonra eve gitmişler ve Buse annesinden yumurta istemiş. Annesi şaşırsa da çok güzel bir omlet yapmış. Buse kocaman omleti afiyetle yemiş. O günden sonra her gün bir yumurta yemiş ve kendini daha güçlü hissetmeye başlamış. Arada sırada tavuğu da ziyaret edip ona teşekkür ediyor ve yem getiriyormuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masal kategorimizi inceleyebilirsiniz.