Kendini Beğenmiş Kızın Hikayesi

Kendini Beğenmiş Kızın Hikayesi

21/12/2023 0 Yazar: Duru

Eski zamanlar da yaşayan güzel bir kız varmış. Yaşadığı köyde herkes onun güzelliğini bilir ve aralarında konuşurlarmış. Genç ve güzel kız köylülerin bu konuşmalarını duyar içten içe mutlu olurmuş. Yaşı büyümeye başladıkça bu durum ona gurur vermeye başlamış. Ama bu kadar övgü karşısında da içten içe kendini köyde yaşayan diğer insanlardan üstün görürmüş.

Güzel kızın annesi artık yaşlanmaya başlamış ve evin bütün işlerini yapmak ona ağır geliyormuş. Anne bir gün kızını karşısına alıp artık ona yardım etmesi gerektiğini, yaşının yeterince büyüdüğünü anlatmış. Genç kız annesini dinlemiş istemeye istemeye de olsa annesinin teklifini kabul etmiş. Gün içerisinde annesinin yaptığı işlerin bir kısmını güzel kız üstlenmiş. Genç kız iş yaparken zamanının çoğunu aynanın karşısında geçiriyormuş, bu yüzden işler de bir türlü bitmiyormuş. Annesi kızının bu durumunu görünce artık ona bir ders vermesi gerektiğini düşünmüş. Çok güzel bir elbise dikmiş. Bu elbiseyi dikerken de kızı onu görmüş ve kendisine dikildiğini zannetmiş. Genç kız heyecanla elbisenin bitmesini bekliyormuş. Elbise bitmiş ama anne o elbiseyi kızına vermemiş. Komşunun kızını çağırıp elbiseyi ona vermiş. Komşu kızı elbiseyi giymiş ve yaşlı kadına çok teşekkür etmiş. Güzel kız hala annesinin elbiseyi ona vermesini beklerken komşu kızının bahçe de iş yaptığını görmüş. Üzerinde ki elbisenin bir yerden tanıdığını düşünmüş ve o an elbisenin annesinin diktiği elbise olduğunu anlamış. Çok sinirlenmiş. Bir hışımla koşup kızın üzerinde ki elbiseyi çekiştirmeye başlamış. Komşu kızı, güzel kızın ne yaptığını anlamamış. “Ne yapıyorsun böyle? Neden elbisem çekiştiriyorsun?” diye sormuş. Güzel kız “Bu elbiseyi annem dikti ve o benim olmalı, hemen onu üzerinden çıkar” demiş. Komşu kızı “Ama teyze bunu bana verdi ve senin için diktiğini söylemedi. Yani bu elbise benim üzgünüm” demiş. O sırada Güzel kızın annesi gelmiş ve “Bak kızım, yüzünün güzelliği kalbine hiç yansımamış. Böyle kötü kalbin varsa yüzünün güzelliği hiç bir işe yaramaz. Önce kalbini güzelleştirmen lazım. Sen sadece aynada kendini izlerken etrafta olup bitenleri görmüyorsun. Senin bana yardım etmen gerekirken komşumuzun kızı bana yardım ediyor. O yüzden elbiseyi giymek onun hakkı.” demiş.

Güzel kız annesinin söyledikleri karşısında çok utanmış ve koşarak eve gitmeye çalışmış. O sırada ayağı takılmış ve çamurun içine düşmüş. Her yeri çamur içinde kalan kız o an yanlış yaptığını anlamış ve hemen dönüp annesinden ve komşu kızından özür dilemiş. O günden sonra her konuda hem annesine hem de çevresinde ki insanlara yardım etmeye başlamış.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.