Uyku Getiren Masallar Oku

Uyku Getiren Masallar Oku

29/04/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Birçok anne babanın çocuklarını uyutabilmek için masal okumayı seçtiğini biliyoruz. Bu nedenle de, arama motorlarına girip “uyku getiren masallar oku” aramasını yapmayan anne-baba neredeyse yoktur diyebiliriz.

Çocuklarımız kimi zaman uykuya öyle bir direnir ki, emzirmek, sallamak, ılık duş aldırmak ve diğer birçok uykuya yardımcı faaliyet işe yaramaz. İşte böylesi durumlarda imdadımıza genellikle masallar yetişir.

Bu yüzyıllardır böyledir keza çocukları uyuturken masallardan yararlanmak, dünya üzerindeki birçok kültürde kullanılmaktadır. Peki! Uyku getiren masallar ne gibi özelliklere sahip olmalıdır? Her masal uyku getirir mi? Çocuğumuzun uykusu gelsin diye okuduğumuz masal, onun uykusunu kaçırıp tam aksine korkmasına neden olabilir mi?

İşte bu sorunları yaşamamak için öncelikle masalları çocuklarımıza okumadan önce kendimiz okumalıyız. Gerektiğinde masallar üzerinde bazı değişiklikler yaparak, çocuğumuza uygun hale getirmeliyiz.

Peki! Uyku getiren masallar nasıl olmalı? Özelliklerine birlikte bakalım.

Uyku Getiren Masallar

Uyku getiren masalların özellikleri şunlardır;

Sadelik: Uyku getiren masallar genellikle basit bir dil kullanır ve olayları karmaşık hale getirmez. Bu, dinleyicinin kafasını karıştırmaz ve rahatlamasını sağlar.

Düşsel Öğeler: Masallar genellikle gerçeküstü öğeler içerir. Bu, dinleyicinin gerçek hayattan uzaklaşmasına ve hayal dünyasına dalmasına yardımcı olur.

Yavaş Ritim: Uyku getiren masallar genellikle yavaş bir ritimle anlatılır. Bu, dinleyicinin kalp atışlarını yavaşlatır ve rahatlamasını sağlar.

Olumlu Mesajlar: Masallar genellikle pozitif mesajlar içerir. Bu, dinleyicinin stres seviyesini azaltır ve mutlu hissetmesini sağlar.

Doğa ve Hayvanlar: Uyku getiren masallar genellikle doğa ve hayvanları içerir. Bu, dinleyicinin doğal dünyayla bağlantı kurmasına ve rahatlamasına yardımcı olur.

Beklenmedik Son: Uyku getiren masalların sonu genellikle beklenmedik bir şekilde gelir. Bu, dinleyicinin rahatlamasını sağlar çünkü sonuçta her şey yolunda olacakmış gibi hissettirir.

Bu özelliklerin bir veya birkaçının bir arada bulunduğu masallar genellikle çocukların uykuya daha kolay dalmalarına yardımcı olur.

Uyku Getiren Masallara Birkaç Örnek

Kırmızı Başlıklı Kız: Bu klasik masal, bir kızın büyükannesine ziyaretine gitmek için ormanda yürürken karşısına çıkan kurtla olan macerasını anlatır. Kırmızı Başlıklı Kız, kurnazca davranarak kurdu alt etmeyi başarır ve güvenli bir şekilde büyükannesinin evine ulaşır.

Fındıkkıran: Bu masalda, küçük bir kızın Noel Gecesi’nde aldığı bir oyuncak fındıkkıranın canlanarak kendisini bir peri ülkesine götürmesi anlatılır. Kız, kötü bir fare kralı ile savaşır ve fındıkkıranı kurtarır.

Pamuk Prenses: Bu masalda, bir kraliçe, güzellik konusunda kıskançlığından dolayı genç bir kız olan Pamuk Prenses’e kötü davranır. Prenses, ormanda yedi cücelerle karşılaşır ve onların yardımıyla kraliçeden kurtulur.

Uyuyan Güzel: Bu masalda ise, bir prenses, eline batan büyülü bir iğne yüzünden yüz yıl sürecek bir uykuya mahkum edilir. Ta ki bir prens gelip de prensesi öperek uyandırana kadar.

Pedagog Ercüment Eşsiz

Sihirbaz İle Beyaz Tavşan Masalı“, uyku masallarına güzel bir örnektir.