Yardımsever Leylek Kardeşler Masalı

Yardımsever Leylek Kardeşler Masalı

13/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde gökyüzünün uçsuz maviliğinde uçmayı seven, ormanda ki en güzel ağaca yuvalarını kurmuş bir leylek ailesi varmış. Leylek ailesinin bir çocuğu varmış ve ikinci çocukları da çok kısa bir süre içerisinde yumurtasından çıkmak üzereymiş. Heyecanla kardeşinin dünyaya gelmesini bekleyen abi leyleğin adı Taktak’mış. Taktak bir an önce kardeşi ile tanışmak ve onunla oyunlar oynamak istiyormuş.

Günlerden bir gün yumurta çatlamaya ve minik leylek dışarı çıkmaya başlamış. Taktak çok heyecanlanmış sevinçten uçmaya başlamış. Küçük leylek yumurtadan çıkmış ve dünyaya gözlerini açmış. Anne leylek hemen onu kanatlarının altına almış sıcacık yuvalarında ona bir yatak yapmış. Baba leylek yemek için topladıklarını getirmiş ve minik leyleğin dünyaya geldiğini görünce çok sevinmiş hemen yavrusuna sarılmış. Günler geçmiş ve minik leylek büyümeye başlamış. Minik leylek yavaş yavaş uçmaya başlamış ve adını Cikcik koymuşlar. Taktak, Cikcik’e sürekli yardımcı oluyor ve ona bildiği her şeyi öğretiyormuş. En önemli şeyin ise kartallardan korunmak olduğunu her fırsatta kardeşine söylüyormuş. Cikcik abisini dikkatle dinliyor ve ne öğretiyorsa hemen aklına yazıyormuş. Cikcik artık kendi uçabiliyor, solucanları yakalayabiliyor, arkadaşları ile oyun kuruyor ve günlerini neşe içinde geçirmeye devam ediyormuş. Günlerden bir gün Cikcik oyun oynamak için yuvadan çıkmış ve arkadaşının evine doğru uçmaya başlamış. Yolda giderken diğer kuşların konuştuklarını duymuş ve konunun kartallarla ilgili olduğunu anlamış. Merakla sormuş “Merhabalar, acaba kartallara ne oldu?” Diğer kuşlar “Kartalların bir kaç gün önce doğan yavrusu kaybolmuş ve her yerde onu arıyorlarmış. O yüzden çok fazla uzaklaşmamalısın küçük Cikcik, kartallara dikkat etmelisin” demişler. Cikcik teşekkür edip yoluna devam etmiş ve çok susadığını fark etmiş ama çantasına baktığında suyunu yanına almadığını görmüş. Yolunun üzerinde bir tane göl olduğunu hatırlayan Cikcik hızlıca uçmaya başlamış ve gölün üzerine doğru iniş yapmış. Kana kana suyunu içen Cikcik küçük bir ses duymuş. Sesin nereden geldiğini araştırmaya başlamış ve çalıların oradan gelen sese doğru yaklaşmış. Çalıların arasında duran minicik yavru bir kartal yavrusu görmüş. Aman Allahım bu o kayıp olan kartal yavrusu demiş içinden. Hemen ona yardım etmek için hareketlenmiş ve abisi Taktak’ın söylediklerini hatırlamış. “Kartallardan uzak durmalısın Cikcik”. Leylek ne yapacağını bilememiş ve hemen Taktak’ın yanına gitmek için uçmaya başlamış. Abisinin yanına giden Cikcik duyduklarını ve gördüklerini abisine anlatmış. Taktak kartal yavrusunun orada tek başına bırakmayacaklarını eğer orada tek kalırsa hastalana bileceğini söylemiş. İki kardeş hemen yavru kartalın yanına gitmek için uçmaya başlamışlar.

Kartal yavrusunun yanına gelen kardeşler hemen ona bir kapta su getirmiş ve çevrede ki otlardan, yapraklardan, ağaç dallarından kartala bir yuva yapmışlar çünkü onun sıcak bir yere ihtiyacı varmış. Daha sonra anne kartala haber vermeleri gerektiğini düşünmüşler ve cesaretlerini toplayıp kartalların yuvalarına doğru uçmaya başlamışlar. Biraz uçtuktan sonra kartalların ormanına doğru giriş yapmışlar ve ikisi de korkmaya başlamış. Leyleklerin geldiğini gören kartallardan biri “Sizin burada ne işiniz var canınıza susadınız galiba” demiş. Leylekler titreyerek “Kayıp olan kartalla ilgili konuşmaya geldik” demişler. Leyleklerin söylediklerini duyan kartal hemen anne kartalı çağırmış.  Anne kartal gelince Cikcik ve Taktak her şeyi anlatmış, anne kartal ile birlikte yavru kartalın yanına gitmişler. Anne kartal yavrusunu görünce çok sevinmiş ve hemen yavrusunu kucağına almış. Leyleklerin yaptığı yuvayı görünce “Bu yuvayı siz mi yaptınız” demiş. Cikcik “evet biz yaptık onu öyle titrerken görünce çok üzüldük ve üşümesin diye ona yuva yaptık” demiş. Anne kartal Leyleklerin bu düşünceli davranışını görünce çok sevinmiş ve onlara çok teşekkür etmiş. Ne zaman bir şeye ihtiyaçları olursa anne kartalın yanına gelebileceklerini söylemiş ve yavrusu ile birlikte oradan uzaklaşmış. Cikcik ve Taktak bebek ile anneyi kavuşturdukları için çok mutluymuş. Ne olursa olsun herkese yardım etmeleri gerektiğini bir kez daha anlamış olmuşlar.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.