Maymun Arkadaşların Masalı

Maymun Arkadaşların Masalı

13/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok iyi anlaşan iki maymun arkadaş varmış. Birinin adı Mayko diğerinin adı ise Burko’y muş. En çok yapmayı sevdikleri şey bir ağaçtan diğerine atlamak ve bütün gün oyun oynamakmış. Arada bir anlaşmazlık yaşasalar da genellikle aralarından su sızmazmış.

Günlerden bir gün Mayko bir kaç oyuncağını alıp Burko’nun evine gitmek için yola koyulmuş. Bir ağaçtan diğerine zıplıyor sanki bir kuş gibi uçarak arkadaşı Burko’nun evine gidiyormuş. Kapıyı çaldığında Burko kapıyı açmış ve arkadaşını içeri davet etmiş. Mayko ve Burko oyun oynamak için oyun odasına gitmişler ve başlamışlar oyun oynamaya. Fakat Mayko hangi oyuncağa elini atsa Burko o oyuncağı hemen onun elinden alıyor ve kendi oynama başlıyormuş. Arabayı almış, Burko elinden almış, kuleleri almış Burko onları da elinden almış. En sonunda Mayko dayanamamış “Burko niye böyle yapıyorsun? Hangi oyuncağını alsam elimden alıyorsun. Ben gidiyorum bir daha seninle oyun oynamayacağım” demiş. Burko, Mayko’nun söylediklerini hiç umursamamış ve arkadaşının evden gidişini izlemiş. Mayko eve geldiğinde çok üzgünmüş ve olanları annesine anlatmış. Mayko’yu dinleyen annesi “Üzülme Maykocuğum. Arkadaşlar arasında böyle şeyler olabilir. Burko’ya biraz zaman ver eminim yaptığı hatayı anlayacak” demiş. Aradan bir kaç gün geçince Mayko’nun annesi Burko’nun annesini çay içmeye çağırmış ve Burko’da annesi ile birlikte gitmek istemiş. Burko ile annesi Maykoların evine geldiğinde Burko kendi evinde arkadaşını üzdüğü için mahcup bir şekilde oturuyor ve arkadaşına oyun oynamayı teklif edemiyormuş.

En sonunda Burko’nun annesi Burko’yu alıp Mayko’nun odasına götürmüş. Küçük maymun Burko ” Arkadaşım geçen gün bizim evde yaptığım davranış için özür dilerim. Seni oyuncaklarımla oynatmamam hiç doğru değildi. Sen bana hiç böyle yapmıyorsun bütün oyuncaklarını benimle paylaşıyorsun. Bir daha sana böyle davranmayacağım, söz veriyorum” demiş. Mayko” Evet arkadaşım ben o gün yaptığın davranış için çok üzüldüm, beraber oyuncaklarla oynamayacaksak bir arada olmamızın ne önemi var. Ama sen hatanı anlamışsın. Hadi gel oyuncaklarımla beraber oynayalım” demiş. Ve iki arkadaş hiç kavga etmeden güzelce oyuncaklarla oynamaya devam etmişler.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.