Doktordan Korkan Köpeğin Masalı

Doktordan Korkan Köpeğin Masalı

29/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir köpek ailesi varmış Bu ailenin küçük bir çocukları varmış adı Şans mış. Ormanın içinde küçük bir kulübe de yaşayan bu köpek ailesinin günleri hep neşe içinde geçermiş. Şans’ın son günlerde bir rahatsızlığı varmış ama bunu ailesine söylemek istemiyormuş. Çünkü annesi ile babasının onu doktora götürmesinden korkuyormuş tabi birde şekeri, çikolatayı yasaklamalarını istemiyormuş. Evet şeker ve çikolata maalesef ki Şans’ın dişi ağrıyormuş.

Ağrıları gittikçe çoğalmaya başlayan Şans artık daha fazla dayanamamış ve annesine dişinin ağrıdığını söylemek zorunda kalmış. “Annecim, sana söylemem gereken bir şey var” demiş. Annesi “Söyle bakalım Şans, bir şey mi oldu?” Şans “Anne, benim bir süredir dişim ağrıyor bir türlü geçmedi, çok canım yanıyor” demiş. Anne Şans’a sarılmış ve ağrısının geçmesi için ona bir ilaç vermiş. Kısa süreliğine ağrısı geçse de yeniden dişi ağrımaya başlamış ve annesi artık doktora gitmesi gerektiğini söylemiş. Diş doktorundan korkan Şans annesini vazgeçirmeye çalışmış ama annesi kararlıymış çünkü Şans’ın canı çok yanıyormuş. Şans ağlamaya devam etmiş ve gitmemek için çok direnmiş bunun üzerine anne köpek diş doktorunu aramış ve eve çağırmış. Şans doktorun eve geleceğini duyunca ne yapacağını bilememiş ve aklına bir fikir gelmiş. Saklanmak! Evet Şans saklanmaya karar vermiş ama nereye? Tabi ki de annesinden ve doktordan uzak bir yere. Şans annesine belli etmeden evden çıkmış ve evin hemen yanında ki ağaca tırmanmış. “Nasıl olsa beni burada kimse bulamaz diye düşünmüş.” Anne köpek Şans’ın odasına girmiş ama oğlu odasında yokmuş. Anne evin diğer odalarına da bakmış ama Şans’ı hiç bir yerde bulamamış. Doktor ve Şans’ın annesi bir türlü Şans’ı bulamamışlar ve en sonunda bahçeye çıkmışlar saatler geçmiş ama Şans ortada yokmuş.

Hava kararmış anne artık korkmaya başlamış ve köpek baba ile polise haber vermiş. Şans da bu sırada ağacın tepesinde uyuya kalmış. Ama ani bir ağrı ile uyanmış ve ağrıdan ağlamaya başlamış. Canı o kadar çok yanıyormuş ki ağaçta daha fazla kalamamış biran önce annesine sarılmak istemiş ve ağaçtan inmiş. Ağaçtan inip evin kapısına geldiğinde annesi Şans’ı görmüş ve döndüğüne çok sevinmiş. Hemen oğluna sarılmış ve nerede olduğunu sormuş. Ağaça çıkıp doktordan saklandığını söyleyen Şans annesinden özür dilemiş. Dişinin çok ağrıdığını ve dayanamadığını da söylemiş. Doktor hala oradaymış ve Şans’ın dönmesine çok sevinmiş. Artık daha fazla direnemeyen Şans ağrıyan dişini doktora göstermiş ve doktor hemen bir iğne yapmış. İğne yaptıktan sonra uyuşan dişi hemen çekmiş ve artık Şans’ın dişi hiç ağrımıyormuş. Ufacık bir iğne için günlerdir diş ağrısı çeken küçük köpek daha önce doktora gitmediği için çok pişman olmuş. Bir daha dişi ağrırsa hemen doktora gideceğine söz vermiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.