Hastalanan Vakvak’ın Masalı

Hastalanan Vakvak’ın Masalı

19/10/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir çiftlikte yaşayan bir ördek varmış. bu ördeğin adı Vakvak mış. Vakvak çiftlikte annesi ve babası ile yaşarmış. Gündüzleri çiftlikte gezer akşamları sıcacık yatağında yatarmış.

Günlerden bir gün Vakvak dolaşmaya çıkmış. Yürümüş yürümüş çiftliğin dışına çıkmış. Ormana doğru ilerlemiş ve karşısına bir sincap ile tavşan çıkmış. Birlikte oyunlar oynamışlar, koşmuşlar, eğlenmişler ve Vakvak bir süre sonra yorulmuş, susamış. Arkadaşlarından ayrılıp nehre doğru gitmiş. Eğilmiş ve kana kana su içmiş. Artık çok yorulduğunu anlayan Vakvak evine doğru ilerlemeye başlamış. Yolda karşısına bir kutu çıkmış. Merakla kutunun yanına gitmiş ve hemen kapağını açmış. Kutunun içinde kocaman bir salatalık duruyormuş. O an aklına “Bilmediğin hiçbir şeyi yeme” diyen annesi gelmiş. Ama gelin görün ki Vakvak annesini dinlememiş ve salatalığı hoop midesine indirmiş, evine gitmiş. Eve geldiğinde annesinin de yemek hazırladığını görmüş ama o salatalık onu yeterince doyurmuş. Sofraya oturmuş ve bir iki çatal alıp kalkmış. Akşam olup yatağına yattığında karnı ağrımaya başlamış. Ağrıdan duramayan Vakvak annesine haber vermiş. Annesi ve babası onu apar topar doktora götürmüş. Doktor muayene etmiş ve Vakvak’ın zehirlendiğini söylemiş. Annesi “Bu nasıl olur ki? O ne yediyse bizde ondan yedik. Bizim de zehirlenmemiz gerekmez mi?” diye sormuş. O an Vakvak ağlamaya başlamış. Annesi ” Neden ağlıyorsun?” diye sormuş. Vakvak “Bugün gezmeye çıktığımda bir kutu buldum. İçini açtığımda bir salatalık gördüm. Dayanamadım ve onu yedim.” demiş.

Annesi ve babası Vakvak’ın salatalıktan zehirlendiğini anlamışlar. Ona tekrardan dışarıda verilen yiyecekleri yememesi gerektiğini, kimin olduğunu bilmediği yemekleri ağzına almamasını söylemişler. Vakvak da “Tamam” demiş ve bu zehirlenme ona çok büyük ders olmuş. Bir daha da asla dışarıdan bilmediği bir şeyi yememiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.