Boncuk ve Bez Bebeğin Masalı

Boncuk ve Bez Bebeğin Masalı

02/11/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde Boncuk adında bir at varmış. Boncuk her gün annesi ile yürüyüşe çıkar, günlük alışverişlerini yaparmış. İşleri bitince de ormanda ki parkta oyun oynar ve eve dönerlermiş.

Bir sabah anne at ve Boncuk her gün yaptığı gibi yürüyüşe çıkmış, alışverişe yapmış ve parkta biraz oynamış. eve dönüş yolunu biraz uzatarak farklı yoldan gitmişler. O yolda karşılarına yeni açılan bir oyuncakçı görmüşler. Boncuk annesinden içeri girmek istemiş. Annesi de “Kızım bu ay oyuncak alınmayacak, bunu konuşmuştuk” demiş. Bocuk yinede girip dolaşmak istemiş. Annesi yavru ayı kırmamış ve içeri girip biraz dolaşmışlar. Raflarda ki oyuncaklara bakan Boncuk bir bez bebek görmüş. Annesi bebeğe baktığında gözlerinin ışıl ışıl parladığını görmüş. Ama Boncuk annesinin sözünü dinleyerek bez bebeği yerine koymuş ve eve gidebileceklerini söylemiş. Anne at ve Boncuk eve dönmüş. Annesi yemekleri yaparken Boncuk da oyuncaklarla oynamış. Akşam olduğunda Boncuk sütünü içip yatağına yatmış. Yavrusunun uyuduğunu fırsat bilen anne at hemen eline bir iğne, kumaş parçası ve birazda pamuk almış. Kesmiş, dikmiş, doldurmuş ve oyuncakçıda gördüğü bebeğin hemen hemen aynısını dikmiş. Sessiz bir şekilde Boncuk’un odasına girmiş ve bebeği baş ucuna bırakmış. Sabah olup Boncuk uyandığında yatağının kenarında bez bebeği görmüş. o kadar sevinmiş ki koşarak annesinin yanına gitmiş “Anneciğim, bebeği aldığın için çok teşekkür ederim, ama gerek yoktu bu bebeği bir sonra ki ay alabilirdik” demiş. Annesi “Bu kadar anlayışlı olman çok hoşuma gitti yavrum, dün oyuncakçıda bebeği çok sevdiğini gördüm. Evet bu ay bebeği alamazdık ama ben senin için aynısını dikmeye çalıştım” demiş.

Boncuk annesine sarılarak çok teşekkür etmiş. Dün gördüğü bebek gerçekten çok güzelmiş ama bu bebek o bebekten bile güzelmiş çünkü annesinin el emeği imiş. O günden sonra bu bez bebek Boncuk’un en sevdiği bebek olmuş. Emek verilip yapılan her şeyin kıymetini her daim bilmiş. Bu hikayede burada sona ermiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.