Beyza’nın İyileşme Hikayesi

Beyza’nın İyileşme Hikayesi

25/04/2024 0 Yazar: Duru

Beyza karda oynamayı çok severmiş. Her sene karın yağmasını dört gözle beklermiş. Yine aynı heyecanlı karı bekleyen Beyza o hafta annesini dinlememiş ve ince giyindiği için hasta olmuş. Burnu akıyor ve ateşi çıkıp iniyormuş. Beyza hasta olmayı diğer çocuklar gibi hiç sevmezmiş. Ama artık bir kere kapmış mikrobu ve iyileşmesi için zamana ihtiyacı varmış.

Beyza hastalığının 3. günündeymiş. O sabah uyanmış ve hemen kalkıp elini yüzünü yıkamış, tuvalete girmiş ve pijamalarını değiştirmiş. En son odasını havalandırmak için perdelerini açmış ve karşısında bembeyaz bir bahçe duruyormuş. Beyza uykudayken bütün gece kar yağmış ve yerler kar içinde kalmış. Hemen koşarak annesinin yanına gitmiş ve karla oynamak istediğini söylemiş. Ama hasta olduğu için annesi ona izin vermemiş. Küçük kız bu duruma çok üzülmüş ama annesinin haklı olduğunu biliyormuş. Burnu akarken, ateşi çıkıp inerken ve yorgunken karda oynamak oldukça zormuş. Beyza üzgün bir şekilde kahvaltını yapmış. Kahvaltısı bittiğinde odasına gitmiş. Camdan baktığında arkadaşlarının dışarı çıktığını, kar ile oynadığını görmüş. Camdan onlara seslenmiş ve hasta olduğu için gelmediğini anlatmış. Arkadaşları da Beyza’nın hastalığına çok üzülmüş ve hemen iyileşip gelmesi için dua etmişler. Beyza camı kapatıp içeri girmiş ve karla nasıl oynayacağını düşünmüş. Aklına bir fikir gelmiş “Odasını karla doldurmak”. Hemen camı açıp, camın kenarında ki karları odasına almış. Karla oynamaya başlamış. Tam o sırada annesi ilaçların vermek için odasına girmiş ve Beyza’yı karla oynarken görmüş. Annesi bu soğuk karın onu daha çok hasta edeceğini bu yüzden karları odasından çıkarmasını söylemiş. Beyza annesini dinleyerek karları çıkarmış. İlaçlarını içmiş ve iyileşmek için biraz uykuya dalmış.

Ertesi gün Beyza uyandığında hemen cama koşmuş ve her yer yine bembeyazmış. Küçük kız, o gün kendini daha iyi hissediyormuş. Kahvaltısını yapmış, dinlenmiş ama canı hala karla oynamak istiyormuş. Aklına bir fikir gelmiş. Hemen banyodan pamukları almış ve odasının her yerini beyaz küçük pamuklarla kaplamış. Annesi Beyza’ya bakmak için odasına girdiğinde gözlerine inanamamış. “Kızım ben sana ne demiştim. Bu karlarla oynarsan iyileşemezsin” demiş. Beyza” Anneciğim korkma, bunlar sadece pamuk” demiş. Annesi bu duruma çok gülmüş ve kızının odasından çıkmış. Ertesi gün Beyza kendini daha iyi hissediyormuş. Artık burnu akmıyormuş, kendini çok enerjik hissediyormuş. Kahvaltısını yapmış ve odasına dönmüş. Annesi odasına girmiş ve iyi olup olmadığını sormuş. Beyaz iyi olduğunu söylemiş. Annesi o halde arkadaşları ile karda oynamaya çıkabileceğini söylemiş. Beyza çok sevinmiş annesine sarılmış ve sıkı sıkı giyinip hemen arkadaşlarının yanına gitmiş. Beyza üç gün boyunca hastalığının geçmesi sabırla beklemiş ve bir daha annesinin sözünden çıkmayacağına söz vermiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.