Yaramaz Vakvak’ın Masalı

Yaramaz Vakvak’ın Masalı

10/07/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal pireler berber iken ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken çiftlikte yaşayan bir ördek ailesi varmış. Bu ailenin de küçük bir yavrusu varmış. Yavru ördeğin adı Vakvak mış. Vakvak çiftlikte ki bütün yavrularla arkadaşmış. Ama hepsinden de çok küçükmüş. Buna rağmen onlar ne yaparsa aynısı yapıyormuş.

Günlerden bir gün Vakvak ve arkadaşları kütükten atlama oyunu oynuyorlarmış. Annesi Vakvak’ı atlamaması için uyarmış ama Vakvak annesini dinlememiş ve atlamaya başlamış. Bir atlamış iki atlamış üçüncü de düşmüş ve ayağını incitmiş. Acıdan bağırmaya, ağlamaya başlamış. Annesi koşarak yavrusunun yanına gelmiş ve onu kaldırmış. Ayağının çok şiştiğini görünce hemen doktora götürmüş. Doktor, ayağının burkulduğunu ve bir süre yere basmaması gerektiğini söylemiş.

Vakvak üzgün bir şekilde annesi ile eve gitmiş. Camın kenarında ki koltuğa uzanmış ve günlerce orada yatmış. Arkadaşları dışarıda oynarken o evin içinde tıkılı kalmış. Annesini dinlemediği için çok pişmanmış. O günden sonra asla boyundan büyük işler yapmamış ve annesinin sözünden hiç çıkmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.