Çiftçi Kardeşlerin Rekabeti

Çiftçi Kardeşlerin Rekabeti

24/04/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar, küçük bir köyde iki erkek kardeş yaşardı. Büyük olan kardeş çok başarılı bir çiftçiydi ve güzel bir evi, büyük bir tarlası ve çok sayıda hayvanı vardı. Küçük kardeş ise sıradan bir işi olan ve az kazanan biriydi.

Büyük kardeş, küçük kardeşin başarısızlığından faydalanarak sürekli olarak onu küçümseyen ve aşağılayan sözler sarf ederdi. Küçük kardeş ise bu durumdan oldukça üzgündü ve büyük kardeşinin başarısına çok özeniyordu. O da en sonunda kendi tarlasında çiftçilik yapmaya karar verdi. Abisi kadar çok kazanmak istiyordu ama ne yaparsa yapsın istediği gibi verim elde edemiyor, dolayısıyla istediği gibi çok para kazanamıyordu. Yine kıt kanaat yaşamaya devam ediyordu.

Yıllar böyle geçip giderken, bir gün köye yabancı bir adam geldi ve iki kardeşe de birer tohum verdi. Yabancı adam, tohumların çok özel olduğunu, on misli daha fazla ürün verdiğini söyledi ve sadece doğru şekilde ekildiklerinde yetişeceğini belirtti.

Büyük kardeş, tohumu hemen kendi tarlasına ekmeye karar verdi. Ama köye gelen yabancının söylediklerine aldırmadı. Çünkü çiftçiliği kendisinden daha iyi bilen hiç kimsenin olmadığını düşünüyordu. Bir başkasından bu konuda akıl almaya ihtiyacının olmadığını söylüyordu.

Ancak küçük kardeş, yabancı adamın öğütlerini dinleyerek tohumu bir kaba koydu ve üstünü örttü. Her gün kaptaki tohumu suladı ve adamın söylediklerini birebir uyguladı.

Birkaç hafta sonra, büyük kardeşin tarlası yağan şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle zarar gördü. Tarlası hasat edilemeyecek kadar kötü bir durumdaydı. Ancak küçük kardeşin kaba ektiği tohum büyümüştü ve güzel bir bitki halini almıştı. Daha sonra yine yabancının söylediği şekilde tohumu çoğaltıp, tam da adamın söylediği ilkbahar aylarında tarlasına ekti.

Yaz aylarının sonuna doğru küçük kardeş çok güzel bir ürün hasat edip, çok büyük paralar kazanmayı başardı.

Abisi, kardeşinin başarısına şaşırmıştı ve ona nasıl başardığını sordu. Küçük kardeş, yabancı adamın verdiği tohumu doğru şekilde sulayarak ve onun tavsiye ettiği gibi bakarak yetiştirdiğini söyledi.

Büyük kardeş, küçük kardeşin başarısını çok kıskandı ve onu küçümseyen sözler sarf etmeye devam etti. Ancak küçük kardeş artık kendi başarısının farkındaydı. Abisinin sözleri onu artık hiç üzmüyordu.

Pedagog Ercüment Eşsiz

Ayrıca, “Uçmayı Öğrenen Siyah Ördek Yavrusu” adlı masalımızı da çok seveceksiniz.