Kibirli Çocuk Kibi İle Orman Perisi Masalı

Kibirli Çocuk Kibi İle Orman Perisi Masalı

19/04/2023 1 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar bir dağ köyünde Kibi adında kibirli bir çocuk yaşarmış. Kendine o kadar güvenir ve beğenirmiş ki, kimseyi dinlemez, herkesi küçümsermiş. Çevresindeki herkes onun kibirli tavırlarından rahatsız olurken, Kibi kendini her şeyde bir numara sanırmış. Mesela, saklambaç oynarken ondan iyi hiç kimsenin saklanamayacağını, ormandaki bütün yolları en iyi kendisinin bildiğini, futbolu kendinden daha iyi oynayan hiç kimsenin olmadığını düşünürmüş.

Arkadaşlarına sürekli kötü davrandığı ve onları küçük gördüğü için hiç kimse onunla oynamak istemiyormuş. Çünkü bazen arkadaşlarını ağlattığı bile oluyormuş.

Bir gün Kibi ormanda yürürken bir orman perisiyle karşılaşmış. Orman perisi ona “Merhaba küçük çocuk. Sana istersen bilmediğin bir şeyler öğretebilirim. Ama önce kibirli tavırlarından vazgeçmen gerekiyor” demiş.

Çocuk periye gülümsemiş ve “Benim öğrenecek hiçbir şeyim yok, zaten her şeyi biliyorum” diye cevap vermiş.

Peri onun sözlerini duyunca üzülmüş ve “Peki! Sana bir şeyler anlatmak istiyorum ama sen hazır değilsin. Sen bilirsin” demiş ve ortadan kaybolmuş.

Bir süre sonra çocuk ormanda yürürken yolunu kaybetmiş ve kaybolmuş. Ne yapacağını bilemez halde rastgele yürümeye başlamış. Orman perisi onu uzaktan izliyormuş. Kibi iyice telaşa kapılıncaya kadar beklemiş ve onu izlemeye devam etmiş.

Kibi bir müddet sonra çaresizce bir ağacın dibine oturmuş. Başını dizlerine koyup ağlamaya başlamış. Hava kararmak üzereymiş ve kurtların uluma sesleri duyuluyormuş. Tam o anda orman perisi tekrar belirmiş. Kibi’nin omzuna dokunmuş ve ona, “İstersen sana yardım edebilirim” demiş.

Çocuk bu sefer periye “Lütfen bana yardım et, öğrenmek istiyorum” diye yaşlı gözlerle yalvarmış. Orman perisi, “Tamam sana yardım ederim ama ilk önce de söylediğim gibi; önce kibirli tavırlarından vazgeçmelisin” demiş.

Kibi periye, bir daha kibirli davranışlarda bulunmayacağının sözünü vermiş. Peri de bunun karşılığında gülümseyerek ona yolu göstermiş. Yol boyunca Kibi’ye karşılaştıkları hayvanlar, ağaçlar ve çiçeklerle ilgili hiç duymadığı bilgiler vermeyi de ihmal etmemiş.

Yaban gülünü ilk kez gören Kibi periden, güllerin 15.000’den fazla türünün olduğunu ve Arizona’da yetişen bir gül türünün futbol sahası kadar büyüyebildiğini öğrenince çok şaşırmış. Severek içtiği sahlepin orkide çiçeğinden yapıldığını ilk defa duymuş.

Kelebeklerin ayaklarıyla tat aldığını, timsahların renk körü olduğunu, su aygırlarının terlerinin kırmızı renkte olduğunu, mavi rengi görebilen tek kuş türünün baykuşlar olduğunu, sümüklü böceklerin 4 tane burnunun olduğunu hep ilk defa orman perisinden öğrenmiş.

Bu bilgileri öğrenen Kibi kıpkırmızı olmuş yanaklarıyla periye dönerek, “Aslında ben çok şey bildiğimi zannediyormuşum ama bildiklerim bilmediklerimden çok ama çok azmış” demiş. Peri başını sallayarak gülümsemiş. Kibi’nin bu değişimi periyi çok memnun etmiş.

Karşılaştığı herkesten yeni bilgiler öğrenebileceğini anlayan Kibi o günden sonra hiç kimseye karşı kibirli davranmamış. Arkadaşlarıyla, ailesiyle ve köyünde yaşayan herkesle çok daha iyi geçinmeye başlamış ve bu ona çok büyük bir mutluluk vermiş. Bu masal da burada bitmiş.

Pedagog Ercüment Eşsiz

Ayrıca, “Sakar Çocuk Kiki ve Arkadaşları” masalı da ilginizi çok çekecek.