Kendini Beğenmiş Kedi Pamuk

Kendini Beğenmiş Kedi Pamuk

02/06/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar, bir orman köyünde güzeller güzeli bir kedi yaşarmış.  Bembeyaz tüylü, deniz mavisi gözlere sahip bu güzel kedinin adı Pamuk’muş. Pamuk’un kötü bir huyu varmış bu da kendisini çok beğenmesi, diğer kedileri ise hakir görmesiymiş. Kendini diğer kedilerden üstün görür, kibirli hareketlerde bulunur, köyde yaşayan diğer kedilere kötü sözler söylermiş.

Bir gün Pamuk ormanda dolaşırken, bir tavşanla karşılaşmış. Tavşanın kocaman kıvrık kulakları ve tüylü pofuduk bir kuyruğu varmış. Pamuk tavşana yaklaşıp gülerek, “Merhaba, ben dünyanın en güzel ve en şık kedisiyim. Seninle tanıştığım için çok şanslısın” demiş.

Tavşan, nazikçe gülümseyerek cevap vermiş; “Merhaba, ben de sadece bir tavşanım. Güzel ve şık olmaktan ziyade, sevimli ve neşeliyimdir.” Pamuk tavşana şöyle üsten bir bakış atıp yürüyüşe devam etmiş.

Bir süre sonra ise bir tilkiyle karşılaşmış. Tilkinin kızıl tüyleri ve kurnaz bakışları varmış. Pamuk tilkiye de aynı şekilde yaklaşarak, “Merhaba, ben dünyanın en güzel ve en zarif kedisiyim. Seninle tanıştığım için kendini çok şanslı hissetmelisin” demiş.

Tilki zeki bakışlarıyla tebessüm edere, “Merhaba, güzel kedi. Ben bir tilkiyim ve ormandaki herkes beni zekamla bilir. Hayatta güzellik ve zarafetten daha önemli olan şeyler vardır” karşılığın vermiş.

Pamuk tilkiye de pek aldırış etmeden yoluna devam etmiş. Biraz daha yürüdükten sonra bu kez de bir kargayla karşılaşmış. Kargaya da yaklaşmış ve “Merhaba, ben dünyanın en güzel kedisiyim. Benim gibi güzel bir kediyle karşılaştığın için çok şanslısın” demiş.

Ağacın dalında tünemekte olan karga, “Merhaba, ben de bir kargayım ve çok uzun yıllar yaşarım. Bu nedenle orman hayatına dair bilmediğim hiçbir şey yoktur. Ormandaki tüm hayvanlar beni bilgeliğimle tanır” diyerek ağacın dalından uçarak uzaklaşmış.

Pamuk, tavşan, tilki ve kargayla karşılaşıp konuştuktan sonra bir ağacın altına oturmuş ve düşünmeye başlamış. Diğer hayvanların kendilerine özgü özellikleri olduğunu fark etmiş. Güzellik, zarafet veya zeka dışında da değerli şeylerin olduğunu anlamış. Hemen oracıkta kendini beğenmişliğinden kurtulmaya karar vermiş. Artık hiçbir hayvana ve köyündeki diğer kedilere kibirli davranmamak için kendi kendine söz vermiş.

Böyle davranmaya başladıktan ve kendini beğenmişlikten kurtulunca, öğrenmeye açık hale gelmiş. Yeni birçok bilgi öğrenmiş. Karşılaştığı herkesin kendine özgü yetenekleri ve deneyimleri olduğunu görmüş. Bu sayede de diğer hayvanlarla dostluk içinde, mutlu bir hayat sürmüş.

Kibirli Çocuk Kibi İle Orman Perisi Masalı” da ilginizi çekecek.