Açgözlü Tavşanın Masalı

Açgözlü Tavşanın Masalı

27/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ormanda yaşayan bir tavşan varmış. Bu tavşan ormanın en güzel yerinde yaşarmış ve kendisine çok güzel bir ev yapmış. Minicik evinde çok mutluymuş fakat yemek bulma konusunda biraz zorlanıyormuş. Her gün sabahın erken saatlerinde kalkıyormuş yemek aramak için ormanı karış karış geziyormuş. Mutlaka her gün kendine yiyecek bir şey buluyormuş. Fakat en çok sevdiği havucu bir türlü bulamıyormuş.

Günlerden bir gün tavşan uyanmış evini toplamı ve yemek bulmak için ormanın içinde dolaşmaya başlamış. Dolaşırken öyle çok yürümüş ki ormandan çıktığını fark etmemiş bile. Bir süre sonra ormandan çıktığını anlayan tavşan nerede olduğunu anlamak için etrafta dolanmaya başlamış ve bir sürü evin olduğu bir yere geldiğini anlamış. Bu evlerin bahçeleri çok güzelmiş ve aralarında ki bir evin bahçesi o kadar güzelmiş ki kendini o bahçenin kapısından bakmaktan alamamış. Bahçenin içinde biraz yürüyen tavşanın burnuna çok güzel kokular geliyormuş. Bu kokuların havuç kokusu olduğunu anlayan tavşan kokunun geldiği yere doğru ilerlemeye başlamış. Bahçenin bir köşesinde bir kamyon varmış ve bahçeden havuçları kopartıp bu kamyona yüklüyorlarmış. Tavşan gördükleri karşısında çok şaşırmış ve o havuçlardan almak istiyormuş. Kamyonun yüklemesi bitince hareket etmiş ve bahçeden uzaklaşmış. Bunu gören tavşan başlamış kamyonun peşinden koşmaya. Koştukça koşmuş, koştukça koşmuş ve en sonunda kamyon bir manavın önünde durmuş. O sırada tavşan bunu fırsat bilmiş ve kamyonun içinden bir kaç tane havuç almış. Bunu gören kamyon sahibi tavşanın peşinden koşmaya başlamış. Tavşan kaçmış kamyoncu adam kovalamış, tavşan kaçmış kamyoncu adam kovalamış.

Tavşan yolunun üstünde ki ilk ormana girmiş ve o an önüne bir göl çıkmış. Göle baktığında berrak olan suyun içinde bir tavşan ve elinde bir kaç havuç görmüş. O havuçları da almak isteyen açgözlü tavşan atlamış gölün içine. Fakat suya atlayan tavşan bir kaç saniye içinde gölde tavşan ve havuç olmadığını anlamış. Bu sadece onun suya yansıyan görüntüsüymüş. Ama tavşan ve havuçlar suya öyle büyük yansımış ki tavşan o yüzden kendine engel olamamış. Elinde ki havuçları da kaybeden tavşan sudan çıkmaya çalışmış ve zar zor suyun içinden çıkmış. Havuçlarını kaybeden tavşan elindeki havuçların kıymetini bilmediği ve aç gözlülük yaptığı için çok üzülmüş. Bir daha asla böyle davranmamak için kendine söz vermiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.