Tavşanların Kuyruğu Neden Kısadır?

Tavşanların Kuyruğu Neden Kısadır?

05/02/2023 1 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bundan çoook ama çoook uzun yıllar önce aslında tavşanların kuyruğu çok uzun, bacakları ise eşit uzunlukta ve düzmüş. Ta ki o talihsiz olay yaşanana kadar! Neymiş o talihsiz olay hadi anlatalım.

Günün birinde beyaz bir tavşan ormanda gezinirken bir ağacın altına oturmuş ağlayan bir kız çocuğu görmüş. Kız çocuğuna usulca yaklaşmış ve “Niçin ağlıyorsun güzel kız? Sana yardım etmemi ister misin” diye sormuş. Küçük kız çocuğu, gözlerindeki yaşı ve burnundan akan sümükleri elbisesinin koluyla silerek ve iç çekerek tavşana, “Annemden evimizin bahçesinde oynamak için izin almıştım. Ama çok güzel bir kedi gördüm. Onu takip ederken yolumu kaybettim ve bu ormana geldim. Köyüm yakınlarda olmalı ama bulamıyorum. Sen bana yardım eder misin” demiş.

Sevimli beyaz tavşan, küçük kızın durumuna çok üzülmüş. Ona, “Sana tabii ki yardım ederim. Ama bana söz vereceksin; bir daha annenden izinsiz hiçbir yere gitmeyeceksin” karşılığını vermiş. Küçük kız başını sallayarak, “Sen beni evime götür, anneme kavuştur, ben bir daha asla annemin sözünden çıkmam hiç merak etme” demiş.

O bölgeyi iyi bilen ve zaman zaman yakındaki köylülerin tarlalarından havuç aşıran sevimli tavşan, minik kıza kendisini takip etmesini söylemiş. Birlikte yola koyulmuşlar. Ormanın içindeki patikadan yürürken küçük kız etrafına bakınıyormuş. Kuşların sesleri, ağaçların güzelliği, rengarenk çiçekler, sevimli hayvanlar küçük kızın çok dikkatini çekmiş. Hepsini hayranlıkla ve sevgi dolu gözlerle seyrediyormuş. Ta ki dikkatsizliği yüzünden bir çukura düşene kadar.

Küçük kız çukura düşünce çok korkmuş ve paniğe kapılmış. Tavşan hemen onu sakinleştirmiş ve çukurdan çıkmasına yardım edeceğini söylemiş. Daha sonra uzuuun kuyruğunu çukura salmış ve küçük kızdan kuyruğunu tutmasını istemiş. Küçük kız tavşanın kuyruğunu tutmuş, tavşan küçük kızı çekmeye başlamış ki tavşanın kuyruğu kopuvermiş.

Küçük kız başlamış yeniden ağlamaya. Tavşanın canı yanmış ama kendi acısını bırakıp küçük kızı yine teskin etmeye koyulmuş. “Ağlama hemen. Biraz güçlü ol. En küçük zorluklarda bile hemen ağlanmaz ki! Düştüğün durumdan kurtulmak için mücadele etmeyi bilmelisin” demiş.

Daha sonra da arka bacaklarını çukura salmış ve kıza tutunmasını söylemiş. Küçük kız tavşanın arka bacaklarına tutunarak düştüğü çukurdan çıkmayı başarmış. Ama tavşanın arka bacakları uzadıkça uzamış. Tavşan küçük kızı evine kadar hoplaya zıplaya götürmüş. İşte o gün bugündür tavşanların kuyrukları kısacık ve arka bacakları uzundur. Her yere de hoplaya zıplaya giderler…

Pedagog Ercüment Eşsiz

Ayrıca, “Uyanık Eşeğin Oyunu Masalı” da ilginizi çekecektir.