Aslan ve Sincap Masalı

Aslan ve Sincap Masalı

27/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan hayvanlar varmış. Orman çok büyükmüş ve bu orman da büyük küçük bir çok hayvan bir arada yaşarmış. Sincapta ormanda yaşayan hayvanlardan bir tanesiymiş. Ağaçların içinde yaşayan sincap bir o ağaca yuva yapar bir diğer ağaca yuva yaparmış.

Günler hızla geçiyormuş ve hayvanlar bir arada yaşamaya devam ediyormuş. Mevsimlerden yaz gelmiş ve havalar çok sıcakmış. Havanın sıcak olmasıyla bütün hayvanlar zor zamanlar yaşıyor ve sürekli su içiyorlarmış. Ormanın kralı olan aslan da sıcaktan etkilenen hayvanlar arasındaymış. Bir sabah evde bunalan aslan dışarı çıkmış ve kendine serin bir yer arıyormuş. En sonun da büyük bir ağacın gölgesini görmüş ve ağacın altına uzanmış. Bu sırada yuvasından çıkan küçük sincap ağacın altında yatan aslanı fark etmemiş. Ormana oynamaya gitmek için ağacından inip yürümeye başlayan sincap aslanın yüzünün üstünden geçmiş ve o sırada aslan uyanmış, sincabı yakalamış. Aslandan korkan sincap titremeye başlamış ve aslana onu serbest bırakması için yalvarmış. “Ne olur beni serbest bırak aslan, sana her konuda yardım edeceğime söz veriyorum” demiş. Koca aslan gülmeye başlamış ve sincaba dönüp “Bana seni mi yardım edeceksin küçük sincap, senin gibi küçük bir hayvan bana nasıl yardım edebilir. Hemen buradan git” demiş.

Aradan günler geçmiş ve büyük aslan avcıların kurduğu tuzağa yakalanmış. Ne yaptıysa ne ettiyse bir türlü o ağdan kurtulmayı becerememiş. O sırada aniden küçük sincap aslanı görmüş ve koşarak yanına gitmiş. Küçük dişleriyle ağı kesmeye başlamış ve bir kaç dakika sonra aslan ağdan kurtulup serbest kalmış. Çok kısa zaman önce sincabı küçümsediği için pişman olan aslan “Seni küçümsediğim için özür dilerim sincap. Artık bir hayvanın ne kadar küçük olursa olsun büyük işler başarabileceğini senin sayende öğrendim. Bir saha sana asla gülmeyeceğim, söz veriyorum” demiş. Küçük sincap da aslana “Üzülmene gerek yok arkadaşım, yanlışını anlaman çok önemli” demiş. O günden sonra aslan ve sincap orman da yaşayan en yakın arkadaş olmuş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.