Sevimli Tavşan ve Arkadaşları

Sevimli Tavşan ve Arkadaşları

25/01/2023 1 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken küçük bir ormanda sevimli bir tavşan yaşarmış. Bu sevimli tavşan, ormandaki herkesle çok iyi geçinir, kimin yardıma ihtiyacı olsa koşarmış. Çünkü başkalarına yardımcı olmak ona mutluluk veriyormuş.

Gel zaman git zaman, günün birinde bir güvercin bizim sevimli tavşana bir grup avcının önlerine kattıkları tazılarla ormana geldiklerini haber vermiş. Tavşan çok iyi iz süren tazıların kendisini yakalamasından çok korkmuş. Koşarak arkadaşı yaban atının yanına gitmiş. Yaban atına, “Az önce güvercinden bir haber aldım. Bir grup avcı tazılarıyla beraber ormana geliyormuş. Sırtına alarak beni saklayıp korur musun” demiş.

Yaban atı sakince tavşana dönmüş ve ona “Seni korurdum ama karnım çok aç. Diğer arkadaşlarım bitirmeden çayırdaki taze çimenlerden yemeliyim. Kusura bakma” karşılığını vermiş. Tavşan daha önce birçok defa yardımına koştuğu yaban atının bu tavrına çok üzülmüş. Bu kez koşarak boğaya gitmiş. Boğadan tazılara karşı kendisini korumasını rica etmiş. Boğa da, “Tabii ki seni korurdum ama dere kenarında kız arkadaşımla randevum var” diyerek tavşanın yanından uzaklaşmış.

Sevimli tavşan, doğanın tavrına da çok üzülmüş. Ne yapacağını bilemez halde ormanın içinde koşarken sincapla karşılamış. Ona da olan biteni anlatmış. Kendisini evine alıp gizlemesini istemiş. Sincap, “Ahh şekerim; kuzenlerim bizde. Şu anda evim çok kalabalık. Sana yer yok kusura bakma” deyince tavşan iyice paniklemiş.

Tavşan ormanın içinde çaresizce koşuştururken, tazıların sesleri çok yakından gelmeye başlamış. Sevimli tavşanımız tam ümidini kesmişken, koşarak evinin önünden geçtiği kirpi onu kolundan yakaladığı gibi içeriye çekmiş. Kalbi pıt pıt atan tavşan kirpiye nasıl teşekkür edeceğini bilememiş.

Sevimli dostumuz o gün, çok ama gereksiz arkadaşlar edinmektense, birkaç tane ama iyi arkadaşlarının olmasının çok daha önemli olduğunu anlamış. Bu masal da burada bitmiş.

Pedagog Ercüment Eşsiz

Eminim ki, “Sihirbaz İle Beyaz Tavşan” masalını da çok seveceksiniz…