Oyuncaklarını Kıran Çocuk

Oyuncaklarını Kıran Çocuk

31/07/2023 1 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar küçük şirin bir beldede Berke adında küçük bir çocuk yaşıyordu. Berke, gün boyu oyuncakları ile oynamayı seven yaramaz ve maceracı bir çocuktu. Berke’nin, çizgi film kahramanlarından arabalara, pelüş hayvanlardan maket oyuncaklara varıncaya kadar çok değer verdiği büyük bir oyuncak koleksiyonu vardı.

Ancak Berke oyuncaklarını ne kadar sevse de onlarla biraz fazla kaba oynama alışkanlığına sahipti. Oyuncak arabalarını duvarlara çarpar, çizgi film figürlerini odanın diğer ucuna fırlatır ve trambolinmiş gibi davranarak doldurulmuş hayvanlarının üzerine atlardı. Arkadaşları ve ailesi onu daha dikkatli olması için sık sık uyarırdı ama Berke oyununa o kadar dalmış oluyordu ki onların tavsiyelerine pek kulak asmazdı.

Bulutlu bir öğleden sonra Berke, çok sevdiği bir model uçakla oynarken hayali bir it dalaşına başladı. Oyuncak uçağı havada salladı, uçak ve bomba sesleri çıkardı, uçağını oradan oraya hızlıca savurdu. Coşkulu bir şekilde oynarken model uçak elinden kaydı ve yere düştü. Birkaç parçaya ayrılarak dağıldı.

Çok sevdiği oyuncağına verdiği zararı görünce Berke’nin kalbi sıkıştı. Daha dikkatli olmadığı için suçluluk ve pişmanlık duydu. Uçağın kanatlar kopmuş, pervanesi kırılmış ve diğer küçük parçaları zemine dağılmıştı. Çok sevdiği uçağıyla artık oynayamayacağını anlayınca gözlerinde yaşlar birikti.

Pişmanlık duyan Berke, olanları anlatmak için koşarak ailesinin yanına gitti. Nasıl çok sert oynadığını ve kazanın nasıl meydana geldiğini anlattı. Ailesi hayal kırıklığına uğramasına rağmen Berke’ye, özellikle çocuklar kendilerini hayal güçlerine kaptırdığında kazaların olabileceğini anlattı. Onu teselli etti ve oyuncağı birlikte tamir etmeye çalışabileceklerini söyledi.

Berke’nin ailesi ona, eşyalarına kıymet vermenin ve davranışlarından sorumlu olmanın önemi hakkında değerli bir ders verdi. Birlikte, kırılan parçaları tekrar birleştirmek için epeyce uğraştılar. Berke, oyuncaklarının uzun süre dayanmasını ve onlarla neşe içinde oynamayı istiyorsa, oyuncaklara karşı dikkatli ve nazik davranmanın çok önemli olduğunu fark etti.

Günler geçtikçe Berke oyuncaklarıyla nasıl oynaması gerektiği konusunda daha dikkatli olmaya başladı. Hayali maceralarından hâlâ zevk alıyordu ama oyuncaklarıyla daha büyük bir özen ve dikkatle oynuyordu. Buna karşılık oyuncakları, çok daha uzun süre sağlam kalıyor ve Berke’yle çok daha fazla zaman geçiriyordu.

Berke zaman zaman kazalar olsa da eşyalarına karşı nazik ve sorumlu davranmanın çok önemli olduğunu anladı. O günden itibaren oyuncaklarına sevgi ve saygıyla yaklaştı. Onların hayatına kattığı neşeyi seviyordu. Böylece Berke ve oyuncakları sonsuza dek mutlu yaşadılar.

Mutsuzluktan Kurtulmayı Başaran Çocuk” masalı da çok hoşunuza gidecek.