Kuşları Çok Seven Çocuk Lili

Kuşları Çok Seven Çocuk Lili

27/07/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar küçük şirin bir köyde Lili adında sevimli bir kız bir çocuğu yaşarmış. Lili’nin kuşlara özel bir ilgisi vardı. Saatlerce yatak odası penceresinin yanında oturup ağaçların etrafında uçuşan ve tatlı şarkılar söyleyen renkli kuşları izlerdi.

Her sabah, güneş dağları nazikçe öpüp uyandırırken, Lili erkenden kalkar ve köyünün yakınındaki ormana giderdi. Küçük bir torbaya ekmek kırıntılarını doldurur, kuşları beslemek ve onlarla arkadaş olmak için günlük macerasına atılırdı. Bir süre sonra Lili’yi ve onun sevgi dolu kalbini tanıyan kuşlar, Lili’nin etrafında uçuşup, avuçlarından ekmek kırıntıları yemeye başlamıştı.

Lili’nin tüylü arkadaşları arasında Ruby adında büyüleyici bir kızılgerdan, Jayden adında zeki bir alakarga ve Oliver adında yaşlı bilge bir baykuş vardı. Her biri ayrı özelliklere sahip bu kuşlarla Lili arasında özel bir bağ kurulmuştu. Kuşlar kendilerine özgü farklı hareketlerle Lili ile iletişim kurarlardı. Lili, kuş arkadaşlarıyla aralarında gizli bir dili olduğunu hissediyordu.

Bir gün, Lili ormanın derinliklerini, kuşlar için büyülü bir sığınağa benzeyen gizli bir vadiye rastladı. Gökyüzüne uzanan yaşlı ağaçlarla çevrili, canlı çiçekler ve ışıltılı derelerle nefes kesici bir manzaraydı bu.

Vadinin ortasında, ormandaki bütün ağaçlardan daha uzun, heybetli bir ağaç vardı. Efsaneye göre bu ağacın adı Şarkı Ağacı’ydı ve dünyanın dört bir yanından gelen kuşlar, dünyanın duyduğu en güzel senfoniyi söylemek için yılda bir kez bu dev ağaçta toplanıyordu. Bunu ona Baykuş Oliver anlatmıştı.

Lili bu gizli vadiyi keşfettiği için çok mutluydu ve büyülü olaya tanık olmayı umarak her gün Şarkılar Ağacı’nı ziyaret etmeye karar verdi. Mevsimler geçtikçe ziyaretlerine devam etti ve kuşlara olan sevgisi her geçen gün daha da arttı. Tüylü arkadaşlarıyla ne kadar çok zaman geçirirse, kendisini doğaya ve etrafındaki dünyaya o kadar bağlı hissediyordu.

Bir akşam, tam ilk kar taneleri düşmeye başladığında, Ruby, Jayden ve Oliver heyecanla Lili’yi Şarkılar Ağacı’na davet etti. Ona büyük bir sürpriz hazırlamışlardı. Vadiye ulaştıklarında, onları çok seven ve onlara değer veren küçük kızı onurlandırmak için toplanan yüzlerce başka kuş oradaydı.

Ormanın sessizliği kuşların söylediği muhteşem şarkılarla bozulmuştu. Ahenkli melodileri, bir sevgi ve minnet mesajı taşıyarak gökyüzünü doldurdu. Lili bu güzel serenat karşısında gözyaşlarına boğuldu ve bu anın sonsuza kadar kalbine kazınacağını hissetti.

O günden sonra Lili ve kuşlar arasındaki bağ daha da güçlendi. Lili kuşların koruyucusu oldu, yuvalarını korudu ve ihtiyaç duyduklarında onlara yardım etti. Kuşları seven küçük kızın haberi her yere yayıldı ve komşu köylerden insanlar, Lili ile kuş arkadaşları arasındaki büyüleyici ilişkiye tanık olmak için bu ormana geldi. Ama Lili, kuşların rahatsızlık duymasını istemediği için gizemli vadiden ve Şarkı Ağacı’ndan hiç kimseye bahsetmedi.

Lili, doğanın güzelliği ve tüylü arkadaşlarının neşeli şarkıları arasında sonsuza dek mutlu yaşadı. Hikayesi köyünde bir efsaneye dönüşmekle kalmadı dilden dile tüm ülkeye yayıldı. Lili’nin hikayesi, kalbimizde doğaya ve kuşlara karşı büyük bir sevgi besleyebileceğimizi yeniden hatırlattı.

Yağmuru Çok Seven Çocuk masalını da çok seveceksiniz.