Karınca ve Böceğin Çalışma Masalı

Karınca ve Böceğin Çalışma Masalı

18/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş… Evvel zaman içinde kalbur saman içinde doğada aynı bahçe de yaşayan karınca ve böcek varmış. Karınca bilindiği gibi çok çalışkanmış. Böcek ise karıncanın aksine bütün gün yatar keyfine bakarmış. Yazın yiyecek bulmak kolay ama kışın çok zormuş. Yağmur başladığında, en kötüsü de kar yağdığında yiyecek bir lokma bulamazlarmış. Böcek de karınca harıl harıl çalışırken yan gelip yatar, yattığı yerden de karınca ile sohbet edermiş.

Karınca yazın başlarında yine çalışmaya başlamış. Bu kez yiyecek bulmak için böceğin de gelmesini istemiş. Ama böcek kabul etmemiş “Bugün kendimi pek iyi hissetmiyorum o yüzden seninle gelemem” demiş. Karınca “Tamam” deyip yoluna devam etmiş. Ertesi gün karınca tekrar yola çıkmış ve yine böceğin evine gelmiş, kapıyı çalmış, böcek açmış. Karşısında tekrar karıncayı gören böcek şaşırmış “Hayırdır arkadaş yolunu mu kaybettin?” demiş. Karınca “Hayır yolumu kaybetmedim. Senin için endişeleniyorum o yüzden benimle yiyecek bulmaya gelmeni istiyorum” demiş. Böcek karıncanın onun için neden endişelendiğini anlamamış ama bugün de onun gitmeyeceğini, işinin olduğunu söylemiş ve karıncayı uğurlamış. Karınca söylene söylene yiyecek bulmaya devam etmiş. Akşam olunca evine geri dönmüş ve dinlenmeye başlamış. Ertesi sabah karınca yine çok erken saatte kalkmış, sporunu yapmış, kahvaltısını yapmış ve iş saati gelince hazırlanıp evden çıkmış. İçinden “Bu senin son şansın Böcek, kışın kapıma gelirsen sana bir lokma yemek vermem” demiş. Karınca düşüncelere dalmışken böceğin evine gelmiş bile. Hemen kapıyı çalmış ve böcek kapıyı açmış. “Oooo Karınca arkadaşım hoş geldin, bu sefer neye geldin?” demiş. Karınca “Bak böcek artık işe koyulmalı ve kış için hazırlık yapmalısın. Bu kış ser geçeceğe benziyor yazın bile yiyecek bulmak çok zor. Kışı düşünemiyorum bile” demiş. Böcek “Bu kadar dert etme karıncacım elbet yiyecek bulurum, bu yaz gününde bu sıcakta çalışmak çok zor” demiş. Karınca “Kışın soğuk da eğer kapıma gelirsen bu kış sana tek bir lokma bile vermeyeceğim, haberin olsun. Soğuktan ve açlıktan titrerken, ben ise sıcak ve yiyecek dolu olan evimde sana bakıp güleceğim” demiş ve böceğin evini terk etmiş. Böcek kapıyı kapatıp içeri girmiş ve karıncayı hiç umursamamış. Karınca o gün de işini bitirip evine geri dönmüş.

Böcek o gece bir görmüş ve rüyasından çok etkilenmiş. Rüyasında, kış gelmiş ve havalar çok soğumuş. Karıncanın dediği gibi etrafta yiyecek hiç bir şey yokmuş. Her taşın altına bakmış, her deliğe girmiş ama bir türlü yiyecek bir şey bulamamış. Karıncanın kapısa gitmiş ama karınca kapıyı açmamış bile. Elleri boş evine geri dönmüş ve açlıktan bütün gece midesi ağrımış. Böcek kan ter içinde uyanmış ve gördüklerinin bir rüya olduğunu anlamış derin bir oh çekmiş. Sabah olunca erkenden kalkmış ve hemen karıncanın evine gitmiş. Kapıyı çalmış ve karınca kapıyı açmış. Karşısında böceği gören karınca çok şaşırmış “Hayırdır böcek arkadaş?” diye sormuş. Böcek sen çok haklıydın dün söylediklerin gece rüyama girdi. Ben kışın o duruma gelmek istemiyorum hemen çalışmam lazım. Hadi gel bugün beraber gidelim” demiş. Karınca arkadaşını daha fazla üzmemek için “Tamam geliyorum” demiş ve birlikte çok güzel bir iş günü geçirmişler.

Daha fazla hayvan masalı okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.