Yaşlı Fil Masalı

Yaşlı Fil Masalı

02/04/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman, yeşillikler içerisinde bir orman varmış. Bu ormanın içinde yaşayan genç, yaşlı bir çok hayvan varmış. En yaşlı hayvan ise Uzunburun muş. Uzunburun, bir filmiş ve diğer hayvanlar onun bilgisine çok güvenirmiş.

Günlerden bir gün Uzunburun uyanmış ama yataktan kalkamamış. Çünkü artık ayakları çok ağrıyormuş ve o gün kendini hiç iyi hissetmiyormuş. Uzunburun kalkamayınca uyumaya devam etmiş. Normalde her gün kalkar yemeğini yer ve ormana yürüyüşe çıkarmış. Ama o gün her zaman yaptıklarını yapamamış. Bu durum Uzunburunun en yakın arkadaşı olan Kahve’nin dikkatini çekmiş. Kahve de yaşlı bir aslanmış. Uzunburun dışarı çıkmayınca hemen onun evine gitmiş ve kapıyı çalmış. Ama yaşlı fil kalkıp kapıyı açamamış. Kahve hemen geri dönmüş ve ormanın gençlerinin vakit geçirdiği alana gitmiş. Yaşlı aslanı gören genç hayvanlar merakla ne olduğunu sormuş. Kahve, olanları anlatmış ve hepsi Uzunburun’un yanına gitmek için yola çıkmışlar. Yaşlı filin evine gelen gençler kapıyı açmaya çalışmış ama açamamış. Genç maymun hemen eve tırmanmış ve açık olan camdan içeri girmiş. İçeri girdiğinde diğerlerine kapıyı açmış ve hemen yaşlı filin yanına geçmiş. Filin iyi olmadığını gördüklerinde hemen doktoru aramışlar ve Doktor Pırpır vakit kaybetmeden Uzunburun’un evine gelmiş. Doktor yaşlı file ilaçlar vermiş ve onun evde tek kalmaması gerektiğini söylemiş. Bunun üstüne Kahve, yaşlı fil ile kalmaya karar vermiş.

Ormanın genç hayvanları da onlarla her gün ilgilenmeye başlamışlar. Sabahları gelip ekmeklerini getirmişler, akşam yemekleri yapmışlar ve elleri sürekli onların üstündeymiş. O günden sonra iki yaşlı arkadaş, ormanın genç hayvanları ile birlikte güzel günler geçirmişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.