Fare İle Gelincik Masalı

Fare İle Gelincik Masalı

13/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde fare ile gelincik arkadaşlarmış. Pek görülmez ama bu iki hayvan oldukça iyi iki arkadaşmış. Fare ile gelincik adanın birinde tek başlarına yaşıyorlarmış. İkisi de etrafta olan fındıkları, kestaneleri bulur afiyetle yerlermiş.

Günlerden bir gün gelincik fareye “Bu adada yaşamaktan sıkıldım. Herkesin yaşadığı yere gitmeye ne dersin? Fare bu teklifi sevmiş gelinciğe “Tamam gidelim, ama adada yaşıyoruz. Karaya nasıl geçeceğiz? diye sormuş. “Çok kolay” demiş gelincik. “Şurada duran tahtalardan bir tekne yapalı. Binip karaya geçelim” demiş. Hemen gidip tahta almış, dişleri ile kendisi ve farenin sığabileceği kadar bir delik açmış. Daha sonra iki arkadaş tekmeye binip yola çıkmışlar. Yola çıktıktan bir süre sonra karınları acıkmaya başlamış. Ama yanlarına yiyecek hiçbir şey almamışlar. Gelincik ve fare açıklıktan uyumaya çalışmışlar. En sonunda gelincik uykuya dalabilmiş. Ama fare uyuyamamış. Açlığını gidermek için yaptıkları teknenin altını kemirmeye başlamış. Gelincik arada sırada gözünü açıp bakmış ama fare gelincik her gözünü açtığında uyuyor numarası yapmış. Böylelikle fare tekneyi dibine kadar kemirmiş. Su yavaş yavaş sızmaya ve tekne batmaya başlamış. Çok geçmeden iki arkadaş kendilerini suyun içinde bulmuşlar. Ama gelincik suyu hiç sevmiyormuş ve bu yüzden çok kızmış. Çünkü tekenin nasıl battığını anlamış. “Niye böyle bir şey yaptın? Şimdi seni mahvedeceğim” demiş. Fare gelincikten çok korkmuş ama iki arkadaş yüze yüze karaya çıkmışlar.

Karaya çıktıklarında gelincik “Şimdi sana gününü göstereceğim” demiş. Fare çok ıslağım biraz müsaade et konuşalım” demiş. Gelincik çok kızgınmış ve arkadaşının neden böyle yaptığını bir türlü anlamıyormuş. Fare “Arkadaşım çok özür dilerim, karnım çok açıkmıştı ve kendime engel olamadım” demiş. Gelincik “Bu yaptığın çok yanlış, senin aç gözlülüğün yüzünden az kalsın boğuluyorduk” demiş. Fare hata yaptığını şimdi anlamış. Az kalsın onun yüzünden arkadaşı boğula bilirmiş. “Bir daha böyle bir hata yapmayacağıma söz veriyorum. Lütfen beni affet.” demiş. Gelincik farenin gerçekten üzgün olduğunu görmüş ve “Seni bir kereliğine affediyorum. Eğer bir daha aç gözlülüğüne yenilir hayatımı tehlikeye atarsan seni adla affetmem” demiş. Fare gelinciğin onu affetmesine çok sevinmiş ve arkadaşı için hemen kestane fındık toplamış ve iki arkadaş afiyetle yemişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla Hayvan Masalı okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.